Timișorenii sunt așteptați, duminică după-amiază, să iasă în stradă pentru a protesta împotriva deciziei guvernului de a da unda verde exploatării de aur de la Roșia Montană. Evenimentul va avea loc în Piața Victoriei, de la ora 17. Proteste similare sunt anunțate în multe orașe din România, dar și din lume.
Proiectul de lege care reglementează exploatarea minereurilor din perimetrul Roşia Montană a fost aprobat de guvern şi va fi transmis parlamentului. Exploatarea ar urma să înceapă în noiembrie 2016. Investitorul va plăti guvernului o redevenţă de 6% din valoarea producţiei, statul putând solicita companiei Roşia Montană Gold Corporation (RMGC) plata redevenţei în natură.
Duminică sunt așteptate proteste de stradă în toate marile orașe din România, dar și în capitale și metropole din întreaga lume. Lista completă a orașelor în care vor avea loc astfel de manifestări o puteți găsi aici. Invitația a fost transmisă prin Facebook, iar numărul confirmărilor este impresionant. „E oficial! Guvernul trimite România la execuție prin cianurare. S-a decis începerea proiectului minier de la Roșia Montană. Legea specială propusă de guvern stipulează astfel că pentru proiectul propus la Roșia Montană compania nu mai trebuie să respecte nicio lege”, susțin inițiatorii protestului.
Lansată în cea de a doua jumătate a acestui an, licitația pentru stabilirea executantului studiului…
Fără pauză! Etapa a 14-a din Liga Națională masculină de baschet programează un meci în…
Dacă v-ați bucurat de ieftinirea carburanților din ultimele zile, nu sperați să rămână prea mult…
Duminică, 28 decembrie 2025, în jurul orei 06:15, polițiștii au fost sesizați cu privire la…
Dacă ar fi să ilustrez anul 2025, ba chiar şi ultimii 36 de ani, rezumându-mă…
Există momente în copilărie care rămân pentru totdeauna: prima minge prinsă corect, primul gol marcat,…