Categories: SportUltima ora

Fanii RCM: „De la anu’, pe «Dan Paltinisanu»!”

Campionii  s-au întors acasă. RCM Timișoara a fost primită cu aplauze furtunoase în Piața Victoriei. E al doilea titlu consecutiv din istoria clubului, câștigat după un meci spectaculos în fața eternei rivale CSM Știința Baia Mare.

Spectacolul a început după-amiază, iar campionii de la RCM au ajuns în Piața Victoriei puțin înainte de ora 20. Apoi, au urcat unul câte unul pe scenă, în aplauzele celor câteva sute de timișoreni, mici și mari, care au venit să-și întâmpine campionii. Jucătorii RCM-ului s-au înghesuit pe scena prea mică pentru niște oameni atât de mari, împărțind cu generozitate zâmbete. La eveniment a participat și primarul Nicolae Robu, care, de această dată, s-a abținut să mai ia microfonul și să facă promisiuni. De altfel, o parte din spectatori au huiduit puternic în momentul în care prezentatorii spectacolului, Adrian Cireap și Florin Mihoc, au amintit de sprijinul acordat de autorități rugby-ului. Anul trecut, primarul Robu a promis stadionul CFR pentru sportul cu balonul oval, dar RCM joacă în continuare pe arena din cartierul Ronaț. Ultimul a urcat pe scenă căpitanul Stelian Burcea, care a adus și trofeul și a mulțumit fanilor echipei, prezenți cu fulare și steaguri. A fost răsplătit cu încă o tură de aplauze, iar din public s-a auzit, clar ca lumina zilei, „De la anu’, pe «Dan Păltinișanu»!”. Seara a continuat cu un concert Cargo.

RCM Timișoara
Horațiu Eugen Pungea, Alexandru Mihai Țăruș, Giorgi Khositashvili, Sione Laupe Halalilo Ekita, Sionu Manu Taupaki, Otar Turashvili, Marian Eugen Căpățână, Marian Gorcioaia, Dorin Lazăr, Marian Drenceanu, Valentin Popârlan, Stelian Burcea, Vasile Sorin Rus, Laurențiu Marian Tănase, Randall Morrison, Daniel Carpo, Valentin Calafeteanu, Bidzina Samkharadze, Jody Rose, Gabriel Conache, Viliami Tuakalau Moala, Mădălin Lemnaru, Sosene Anesi, Johnny Sola, Paula Kinikinilau, Stephan Shennan, Jack Umaga, Florin Fântânaru, Ben Tuiatua, Tangimana Fonovai, Cătălin Fercu.
Sorin Doda – președinte
Dan Dinu – vicepreședinte sportiv
Dan Borzaș – secretar general
Adrian Cireap – director de marketing
Oana Barbu – director de comunicare
Chester Williams – antrenor principal
Daniel de Villiers – antrenor secund
Bogdan Almăjan – preparator fizic
George Radu – kineto
Ciprian Ștefănescu – asistent manager
Bogdan Bradu – analist video

Share
Published by
Vlad Stoian

Recent Posts

Responsabilitățile agenților economici în domeniul protecției mediului și a gestionării deşeurilor, în dezbatere la CCIAT

Camera de Comerţ, Industrie şi Agricultură Timiş, în calitate de partener Enterprise Europe Network (EEN),…

6 ore ago

La Universitatea de Vest Timișoara va avea loc seria Conferințelor Prepascale

În acest an, Facultatea de Litere, Istorie, Filosofie și Teologie din cadrul Universității de Vest din…

6 ore ago

Noile trenuri poloneze Pesa vor circula pe ruta Arad – Timișoara – Caransebeș

La Timișoara, pe calea ferată vor circula și noile garnituri de tren realizate de polonezii…

7 ore ago

Lugojul nu a (mai) avut probleme la Cluj

Prim-divizionara de volei feminin CSM Lugoj a câștigat categoric la Cluj-Napoca, în minimum de seturi.…

8 ore ago

Cum i s-a urcat PSD-ului democrația la cap

Pe vremea crâncenului dar și obositului PSD, la final de trimandat Ion Iliescu, social-democrații au…

11 ore ago

Primăria Moşniţa Nouă scoate la vânzare prin licitaţie mai multe parcele de teren aflate într-o zonă în continuă dezvoltare

Primăria Moșnița Nouă anunță organizarea licitației publice deschise pentru vânzarea a 22 de terenuri situate…

11 ore ago