Categories: Poli Timisoara

La nici 18 ani, Balaure ar putea debuta in jocul cu „U” Cluj

Jocul de luni seară de la Cluj ar putea consemna un nou debut la Poli Timişoara pentru un junior extrem de talentat. Faptul că Aurel Şunda a fost responsabil, în calitate de director tehnic, al centrului de copii şi juniori la Poli Timişoara va avea efecte pozitive în ceea ce priveşte promovarea juniorilor la prima echipă.

Este şi cazul lui Silviu Balaure, un junior internaţional Under 17 născut în 6 februarie 1996. Fotbalistul de picior stâng care joacă în linia mediană a fost cooptat de Aurel Şunda la prima echipă şi va sta pe banca de rezerve în jocul de luni cu Universitatea Cluj. Dacă va debuta, Balaure va fi cel mai tânăr fotbalist care joacă în prezent în Liga I. Cel mai tânăr debut din Liga I a fost consemnat în urmă cu o etapă când Răzvan Marin, născut tot în 1996, dar în luna mai, a evoluat șapte minute pentru Viitorul Constanţa, echipă recunoscută pentru felul în care promovează jucători foarte tineri. Cristi Bărbuţ este cel mai tânăr jucător care a evoluat până acum pentru Poli Timişoara. Jucătorul de buzunar este cu zece luni mai mare decât Balaure, fiind născut în 22 aprilie 1995.

Share
Published by
Sabin Cara

Recent Posts

Noroc cu a doua repriză. Politehnica învinge până la urmă clar la Hațeg

Ultima partidă din sezonul regular a programat pentru Politehnica o deplasare lejeră pe terenul uneia…

2 ore ago

„Ce te faci după ce vei absolvi?” – dialog despre viitor, cu Nicu Ștefănuță vicepreședinte al Parlamentului European, între provocări reale și motive de optimism, la UPT

Într-o perioadă în care întrebările despre viitor devin tot mai apăsătoare pentru tineri, Universitatea Politehnica…

6 ore ago

Păstrăm ce e al nostru! SCM USV Timișoara este supercampioana României la rugby

Pe o vreme pe placul jucătorilor, cu o ploaie mocănească și un teren greu, SCM…

6 ore ago

La Filarmonica Banatul va avea loc concertul Simphony of Hope, dedicat campaniei “Adoptă o mamă singură”

Sala Capitol a Filarmonica Banatul din Timișoara va găzdui miercuri, 1 aprilie, de la ora 19,…

9 ore ago

Modificări temporare de trasee pentru liniile Expres 1, Expres 3 și 5B, începând de luni, 30 martie

Societatea de Transport Public Timișoara (STPT) informează că, începând cu data de 30 martie, traseele…

9 ore ago

La UVT a fost deschis un birou de afaceri europene pentru studenți

La Universitatea de Vest din Timișoara a fost inaugurat un birou de afaceri europene dedicat studenților. Este…

9 ore ago