În Timișoara există acum un loc numai bun de evadat din cotidian. În numai o săptămână, cei de la Asociaţia LookInside au reușit să transforme un apartament obișnuit într-un… atelier de înfrumuseţare interioară. Accesul e liber pentru toată lumea și nu trebuie decât să vreți să petreceți ceva timp doar cu voi înșivă.
Atelierul de înfrumusețare s-a deschis oficial, vineri, seară, pe strada Gh. Lazăr, la numărul opt. Cei care au răspuns invitației lansate de Asociaţia LookInside au avut parte de o seară frumoasă, relaxantă, plină de pace şi zâmbete călduroase. Totul a început la ora 18, cu o sesiune de Jam session şi Healing sound. A urmat apoi o poveste despre căutarea – și găsirea – frumuseții interioare. Manu Babescu a lucrat într-o multinațională, până când, într-o zi, a decis să-și dea demisia. A pornit apoi într-o aventură care a ajutat-o să se redescopere. Timp de un an, a călătorit în întreaga lume, alături de soțul ei, și a scris despre experienţele lor. Așa a apărut volumul „În căutarea fericirii – jurnal de călătorie în jurul lumii”. Cel mai important lucru care l-a înțeles Manu după acest voiaj prelungit este că, pentru a fi împăcați cu ei înșiși, oamenii trebuie să facă ceea ce le place.
Aceasta este, de altfel, și ideea Atelierului de înfrumusețare interioară. Acesta va fi deschis între orele 10 și 22, pentru toți cei care vor să se rupă puțin de cotidian. „Atelierul de înfrumuseţare interioară a fost creat din energia, timpul, resursele şi generozitatea multor oameni. Am reuşit într-o săptămână să transformăm acest apartament într-un loc foarte primitor. Noi ştim că se poate şi vrem astfel să ne simţim bine unii cu alţii”, spun cei de la LookInside. Ei pun la cale, pentru timișorenii care se simt pregătiți de evadare, ateliere de creaţie, de autocunoaştere, de vindecare sau de fapte bune. Dacă sunteţi curioşi de programul pentru săptămâna viitoare, puteți cere detalii aici sau pe Facebook.
Ioan “Mateo” Mateescu şi-a depus astăzi oficial dosarul de candidatură pentru funcția de președinte al…
Weekend-ul acesta profităm de vremea bună și Visit Timiș are o sugestie interesantă pentru toți…
Clădirea ”Școlii Mici” din cartierul Plopi va primi o nouă șansă pentru a găzdui activități…
În ciuda dificultăților și a problemelor cotidiene, la Gara Mare se face un proiect fantastic,…
Așa cum Primăria Timișoara anunțase în urmă cu mai multe luni, la Parcul Botanic a…
În județul Timiș a fost descoperit un nou caz de pestă porcină africană. De această…