Categories: Administratie

Primaria era sa dea un milion de euro pe niste garsoniere devastate

Mai puțin de o săptămână a durat bucuria primarului Nicolae Robu, încântat de achiziția unui întreg bloc de garsoniere. Municipalitatea era gata să plătească aproape un milion de euro pentru un imobil din zona Polonă, fără să verifice însă starea acestuia. Acum, totul depinde de o decizie a BRD.

Primăria Timișoara a participat de una singură la o licitație pentru vânzarea a 129 de garsoniere. „Am reușit să cumpăram tot blocul. Prețul este de 921.000 euro. Se face acum un inventar pentru fiecare locuință. Jos e parchet laminat, au geamuri termopan, izolare termică cu polistiren. E o achiziție foarte bună”, declara, marți, Nicolae Robu. Conform acestuia, locuințele urma să fie repartizate celor aflați pe lista cazurilor sociale, dar și tinerilor. Tranzacția e însă pe cale să nu mai aibă loc. Asta, după ce angajații PMT au constatat că unele garsoniere arată ca după război. Robu recunoaște că nimeni din primărie nu le-a văzut înainte de licitație, pe motiv că… nu s-a putut intra în blocul respectiv. „S-a constatat că un număr important de camere nu sunt în stare corespunzătoare. S-au furat chiuvete, instalații electrice… Înainte de licitație nimeni n-a avut acces la camere, a fost contracronometru”, a declarat primarul.

Semnarea actelor pentru achiziționarea blocului depinde acum de decizia BRD. „Dacă banca se angajează să ducă toate camerele la starea impecabilă la care am fost informați că se află, vom prelua acel bloc. Aceasta este prima variantă. Dacă nu, s-ar putea reface licitația la preț mult mai mic și vom face noi reparațiile. Sau s-ar putea să nu ne mai intereseze. Luni primim răspuns de la BRD, care va face o evaluare să vadă ce costuri sunt pentru reparații. Apoi, la nivel central, BRD va stabili ce se va face”, a mai spus Nicolae Robu.

Share
Published by
Vlad Stoian

Recent Posts

Încep înscrierile la unul din cele mai așteptate concusuri populare. Festivalul Gelu Stan a ajuns la ediția a VIII-a

Tradiție, folclor, autenticitate. Unul din cele mai apreciate festivaluri dedicate tradiției bănățene, și nu numai,…

O oră ago

Anunţ al Primăriei Şag referitor la plata impozitelor locale

Primăria Șag îi informează pe locuitorii comunei că impozitele pentru clădiri și terenuri se stabilesc…

2 ore ago

Direcția de Cultură dă aviz negativ pentru parcarea multietajată de la Bega. Viceprimarul Romocean e supărată

Proiectul Primăriei Timișoara de a ridica o parcare multietajată pe terenul din spatele Magazinului Bega…

15 ore ago

Începând de astăzi se pot plăti impozitele şi taxele la casieria din cadrul Primăriei Ghiroda

Astăzi, 14 ianuarie, s-a reluat programul cu publicul la Compartimentul Taxe și Impozite și la…

16 ore ago

Școala de Design Circular Cultures ajunge pentru prima dată în România. Nu oriunde, ci chiar la UPT

British Council România, în colaborare cu Universitatea Politehnica din Timișoara, lansează Școala de Design Circular…

17 ore ago

La Școala Gimnazială nr. 2 din Sânnicolau Mare au fost montate centrale termice noi

La Școala Gimnazială nr. 2 “Nestor Oprean” din Sânnicolau Mare au fost montate centrale termice…

18 ore ago