Categories: Administratie

Robu, suparat pe taximetristi, anunta un nou termen pentru Michelangelo

Pe șantierele din Timișoara se muncește susținut, iar întârzierile sunt minore și recuperabile. Asta susține primarul Nicolae Robu, care e supărat că taximetriștii le spun clienților lor că lucrările merg în ritm de melc. Robu promite, din nou, că în noiembrie se deschide traficul în zona Michelangelo.

Traficul în Timișoara se desfășoară greoi, multe străzi sunt închise, iar șoferii stau minute bune la cozi. Primarul Nicolae Robu spune însă că se lucrează la greu și e supărat pe… taximetriști. Aceștia ar transmite către clienții lor informații eronate despre șantiere. „Taximetriștii le-au spus clienților, de exemplu, că în Bălcescu vor dura lucrările doi ani. Sunt tot felul de bazaconii care se debitează și, evident, fără să știe care este adevărul, oamenii pot să se îngrijoreze”, susține liberalul.

Conform acestuia, șoferii trebuie să aibă răbdare, pentru că se lucrează, și încă foarte bine. „Fiecare își dorește să aibă o viață cât mai confortabilă în oraș, să se miște cât mai ușor dintr-un loc într-altul. O perspectivă de genul acesta, de a sta cu traficul blocat ani și ani la rând, nu este deloc o bucurie pentru nimeni. Noi trebuie să spunem oamenilor realitatea. În realitate, lucrăm cu foarte multă implicare și finalizăm lucrările. Rar s-a întâmplat să se depășească termenele și acolo unde au fost depășiri, acestea au fost mici”, a mai declarat Robu.

În ceea ce privește zona Michelangelo, care a sfârtecat orașul în două, iar promisiunile de redeschidere a traficului se tot decalează din septembrie încoace, primarul avansează un nou termen, mai puțin exact. „La o lucrare cum este Michelangelo, în mod normal se lucrează peste doi ani. Noi lucrăm acum de jumătate de an. Nu poate avea nimeni pretenția să fie gata o astfel de lucrare în șase luni. În luna noiembrie, eu sper să putem da drumul la o parte din trafic, cu amenajări parțiale, așa cum am spus de la început”, a conchis primarul Timișoarei.

Share
Published by
Cristina Tomescu

Recent Posts

Responsabilitățile agenților economici în domeniul protecției mediului și a gestionării deşeurilor, în dezbatere la CCIAT

Camera de Comerţ, Industrie şi Agricultură Timiş, în calitate de partener Enterprise Europe Network (EEN),…

3 ore ago

La Universitatea de Vest Timișoara va avea loc seria Conferințelor Prepascale

În acest an, Facultatea de Litere, Istorie, Filosofie și Teologie din cadrul Universității de Vest din…

3 ore ago

Noile trenuri poloneze Pesa vor circula pe ruta Arad – Timișoara – Caransebeș

La Timișoara, pe calea ferată vor circula și noile garnituri de tren realizate de polonezii…

3 ore ago

Lugojul nu a (mai) avut probleme la Cluj

Prim-divizionara de volei feminin CSM Lugoj a câștigat categoric la Cluj-Napoca, în minimum de seturi.…

5 ore ago

Cum i s-a urcat PSD-ului democrația la cap

Pe vremea crâncenului dar și obositului PSD, la final de trimandat Ion Iliescu, social-democrații au…

8 ore ago

Primăria Moşniţa Nouă scoate la vânzare prin licitaţie mai multe parcele de teren aflate într-o zonă în continuă dezvoltare

Primăria Moșnița Nouă anunță organizarea licitației publice deschise pentru vânzarea a 22 de terenuri situate…

8 ore ago