Categories: Administratie

Blocul devastat de pe strada Polona va fi reabilitat pe banii BRD

Primăria Timișoara cumpără totuși blocul de garsoniere devastat de pe strada Polonă, câștigat la licitație în luna noiembrie. Tranzacția va fi încheiată după ce BRD va aduce imobilul în starea în care fost prezentat în dosarul de licitație, cel mai devreme la sfârșitul lunii februarie.

Municipalitatea a câștigat, în noiembrie, o licitație al cărei obiect era vânzarea a 129 de garsoniere dintr-un bloc construit de o firmă intrată în insolvență. Locuințele ar fi ajuns la cazurile sociale sau la tineri, iar suma de plată era de 921.000 de euro. La șase zile de la câștigarea licitației, primarul Nicolae Robu anunța că imobilul e într-o stare deplorabilă, cu încăperi devastate și instalații sanitare și electrice. Edilul susținea că nimeni nu apucase să vadă blocul, astfel că, practic, nu s-a știut ce se licitează. Între timp, viceprimarul Traian Stoia făcea publice fotografii realizate de angajații municipalității în blocul respectiv, cam cu jumătate de an înainte de licitație. Imaginile prezentau un tablou deplorabil.

Pentru că nu putea să dea aproape un milion de euro pe o semi-ruină, Nicolae Robu a pus condiții vânzătorului. „Dacă banca se angajează să ducă toate camerele la starea impecabilă la care am fost informați că se află, vom prelua acel bloc”, declara primarul. BRD a fost de acord cu solicitările edilului, astfel că, până la finele lunii februarie, va aduce blocul în starea în care îl prezenta dosarul de licitație. „Am scris toate condițiile noastre, iar BRD s-a angajat să finalizeze lucrările până la 28 februarie. Apoi vom face tranzacția”, a anunțat Robu.

Share
Published by
Cristina Tomescu

Recent Posts

Ultimele condamnări sonore în Timiș au fost pentru finanțarea clubului Poli Timișoara. Iosif Armaș e bine-mersi

Nu cunosc mulți condamnați penal, dar câțiva au ajuns să tragă ponoase ajutând-o pe Poli.…

3 ore ago

Proiectul noului pod peste Mureș, de lângă Cenad, face un pas înainte

Lansată în cea de a doua jumătate a acestui an, licitația pentru stabilirea executantului studiului…

18 ore ago

Deplasare grea în ultimul meci din 2025 al baschetbaliștilor

Fără pauză! Etapa a 14-a din Liga Națională masculină de baschet programează un meci în…

20 de ore ago

Din 1 ianuarie pregătiți-vă să vă goliți mai repede buzunarele pentru benzină sau motorină. Sau mergeți cu trotineta și bicicleta

Dacă v-ați bucurat de ieftinirea carburanților din ultimele zile, nu sperați să rămână prea mult…

22 de ore ago

A intrat pe contrasens și a băgat o femeie și un copil în spital

Duminică, 28 decembrie 2025, în jurul orei 06:15, polițiștii au fost sesizați cu privire la…

23 de ore ago

România lui Mitică. Mitică Dragomir

Dacă ar fi să ilustrez anul 2025, ba chiar şi ultimii 36 de ani, rezumându-mă…

o zi ago