Divortul din USL, faza pe ACS Poli: Robu nu l-a vrut pe Simonis in consiliul director

Ca într-un veritabil final de căsnicie, unde soții nu mai se suportă defel, Nicolae Robu e nemulțumit de orice mișcare a foștilor parteneri de la PSD. Ultimul pretext: locul vacant din consiliul director de la ACS Poli. Primarul recunoaște că miza e minoră, dar demonstrează „metehnele” foștilor aliați.

Locul reprezentantului CL Timișoara în consiliul director al lui ACS Poli e vacant de anul trecut, de când Sorin Grindeanu a devenit deputat. La plenul de marți, proiectul privind înlocuirea acestuia a fost retras primarul Nicolae Robu, care pleca la o emisiune televizată Edilul susținea că nu vrea ca propunerea să fie votată în lipsa lui, asta după ce afirmase, cu două zile înainte, că nu s-a stabilit numele înlocuitorului. Miercuri, edilul a răbufnit. „Vi se pare normal că în consiliul director de la ACS Poli, unde există un reprezentant al UPT Timișoara, în persoana directorului general administrativ Florențiu Staicu, și un reprezentant al CJ Timiș, în persoana vicepreședintelui PSD, Călin Dobra, pe locul care revine CLT să fie numit tot cineva de la PSD? Proiectul l-am retras pentru că nu am vrut să se voteze așa ceva în absența mea”, a declarat Robu.

Lucrurile sunt simple: primarul susținea numirea în CD de la ACS Poli a liberalului Grigore Grigoroiu, iar PSD îl voia pe Alfred Simonis. Robu recunoaște că un astfel de post e mai mult decorativ și n-are nicio relevanță culoarea politică a celui care îl ocupă, dar spune că e o chestiune de principiu „M-ați auzit până acum să mă plâng că erau doi de la PSD? Acum mi-au spus că, dacă liberalii vor și ei un membru, să mai înființăm un post. De ce trebuie să fie două posturi, PSD să aibă unul și PNL unul? Are vreun merit special PSD mai mare decât are PNL? Asta ilustrează doar metehnele lor, e doar o ilustrare de ultimă oră a unei conduite”, a mai spus primarul Timișoarei.

Robu, care nu s-a confruntat niciodată cu un consiliul local ostil, va face acum o analiză la rece. „ Îmi pare rău de consilierii locali PSD, cu care am colaborat foarte bine și care nu au nicio vină. Sunt puși în situații delicate din cauza șefilor lor. În PSD Timiș există două grupări, cel puțin, care nu se înțeleg între ele. Pe o anumită filieră vin directive de conduită de tipul acesta. Or, eu nu cedez la așa ceva. Pentru mine nu prea contează cum va fi, nu urmăresc decât interesele Timișoarei și ale timișorenilor. Dacă cineva mă va obstrucționa în promovarea lor, am forța necesară de a face cunoscute lucrurile acestea cetățenilor. Nu mă intimidează nimeni”, a conchis primarul.

UPDATE: Reacția deputatului Sorin Grindeanu nu a întârziat să apară. Acesta susține că PSD n-a vrut decât să păstreze ceea ce avea: adică un loc în consiliul director al ACS Poli. „În locul meu, vine o altă peroană desemnată de PSD. Simplu”, a declarat Grindeanu. Primarul Nicolae Robu susține că numirea reprezentantului CL Timișoara în acest organism nu are legătură cu apartenența politică.

Share
Published by
Cristina Tomescu

Recent Posts

Lugojul nu a (mai) avut probleme la Cluj

Prim-divizionara de volei feminin CSM Lugoj a câștigat categoric la Cluj-Napoca, în minimum de seturi.…

27 de minute ago

Cum i s-a urcat PSD-ului democrația la cap

Pe vremea crâncenului dar și obositului PSD, la final de trimandat Ion Iliescu, social-democrații au…

3 ore ago

Primăria Moşniţa Nouă scoate la vânzare prin licitaţie mai multe parcele de teren aflate într-o zonă în continuă dezvoltare

Primăria Moșnița Nouă anunță organizarea licitației publice deschise pentru vânzarea a 22 de terenuri situate…

4 ore ago

Activity Foundation – locul unde educația, inițiativa și cooperarea construiesc comunități durabile

Există organizații care se limitează la implementarea unor proiecte punctuale și organizații care reușesc să…

4 ore ago

Victorie italienească într-un meci cu fotbal puțin! Poli bate în jocul derby de la Ghiroda

  A fost mai multă agitație în tribune, pe lângă garduri și pe bănci, decât…

19 ore ago

La Timișoara, în Piața Operei, e sărbătorită Ziua Protecției Civile/FOTO

Centrul Timișoarei găzduiește sâmbătă un eveniment dedicat Zilei Protecției Civile. Voluntarii de la SALVO prezintă…

21 de ore ago