Categories: Politica

Lui Robu i-a ajuns: nu mai vrea ca PNL sa fie asimilat cu „partidele-remorca”

Din postura de președinte al PNL Timiș, Nicolae Robu, a ieșit, sâmbătă la prânz, cu o declarație politică postată pe Facebook. Liberalul acuză din nou PSD că e interesat doar să acumuleze cât mai multă putere și susține că nu va mai accepta ca partidul său să fie pus pe picior de egalitate cu „partidele remorcă” PC și UNPR.

Este regretabil că PSD, la nivel național – la nivel local eu n-am ce să le reproşez colegilor pt. modul în care am cooperat până acum şi îmi doresc să continuăm pe aceeaşi linie – se dovedeşte preocupat doar cum să acapareze cât mai multă putere, îndepărtându-se total de ideea de fair-play în raport cu partenerii şi, mai grav, detaşându-se cu cinism de problemele reale ale ţării”, notează Nicolae Robu. Șeful liberalilor timișeni constată acum – cel puțin public – ceea ce multă lume a constatat demult: că „imediat după alegerile parlamentare, cu ocazia constituirii Guvernului, s-a venit cu această structură guvernamentală nemaiîntâlnită în România și, probabil, nici prin alte părți”. Primarul Timișoarei îl bate pe umăr, mai mult sau mai puțin amical, chiar pe premierul României. „Păi domnule Ponta, despre ce paritate PSD-PNL mai putem vorbi, când dv. puneți de o parte a liniei de referință PSD cu acoliții, prin: Premier, un Vicepremier PSD, un Vicepremier UNPR, un Vicepremier PC, iar de cealaltă parte PNL, printr-un Vicepremier? Așa paritate am promis noi electoratului, pt. așa ceva am primit mandat prin voturile obținute ÎMPREUNĂ? (…) O spun răspicat: eu, colegii mei din Timiș și, sunt convins, toți ceilalți liberali, nu vom accepta NICIODATĂ să fim tratați astfel, să fim puși pe picior de egalitate cu partide-remorcă, agățate mereu de câte-o locomotivă, ba la stânga, ba la dreapta, după… bătaia vântului, partide care şi-au făcut un mod de a exista din a se sustrage legitimizării prin votul cetăţenilor”, mai scrie Robu. Acesta le cere (încă) colegilor de alianță să lase deoparte „politicianismele” și să se ocupe de „problemele țării”, neuitând să precizeze motivul pentru care, din punctul lui de vedere, românii au votat USL: atât pentru a guverna împreună până în 2016, cu Victor Ponta premier, cât și pentru a da României viitorul președinte, „în persoana președintelui PNL Crin Antonescu”.

Share
Published by
Vlad Stoian

Recent Posts

Trei locuri de muncă disponibile la Horticultura

SC Horticultura face angajări, existând trei posturi disponibile, atât pentru activități administrative, cât și pentru…

4 minute ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 17 martie 2026

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 17.03.2026, unde se vor executa reparaţii…

38 de minute ago

Corpul unui bărbat a fost găsit în canalul Bega. Nu se ştie cu exactitate cauza decesului

Luni 16 martie, în jurul orei 16:40, polițiștii Secției 2 Urbane au fost sesizați cu…

12 ore ago

Cei mai activi cititori ai Bibliotecii UPT au fost recompensați

Surprize plăcute pentru cei îndrăgostiți de lectură. Biblioteca Universității Politehnica Timișoara a găzduit, în 16…

15 ore ago

Continuă programul Primăriei Timișoara de reparații și întreținere în școli. Vizate, peste 20 de școli, licee și grădinițe

Primăria Timișoara continuă programul de reparații și întreținere în unitățile de învățământ din municipiu, început…

16 ore ago

Cum va fi vremea în Banat până la finele lui martie

Valorile termice maxime vor avea oscilații ușoare în perioada 16 - 29 martie, la nivel…

16 ore ago