Categories: Politica

USD, pavaza pentru penalul Vlad Cosma

Noua alianță politică formată de PSD, UNPR și PC funcționează ca unsă atunci când e vorba să-și apere penalii. Cu ajutorul votului dat de deputații celor trei formațiuni, Camera Deputaților a respins cererea de încuviințare a arestării preventive a deputatului PSD Vlad Cosma. 

Au fost 222 de voturi „împotrivă” și 105 „pentru” arestarea parlamentarului social-democrat. Alături de partidele din USD au votat și deputații PP-DD. De altfel, deja se vorbește de o nouă majoritate parlamentară formată din USD și ce a mai rămas din PP-DD, cei mai mulți parlamentari ai acestei formațiuni migrând în ultimele zile spre UNPR Pentru încuviințarea arestării au votat aleșii PNL, PDL și PMP. Vlad Cosma este urmărit penal de DNA într-un dosar alături de tatăl său, baronul PSD de Prahova, Mircea Cosma. Cei doi sunt acuzați de mai multe fapte de corupție, printre care luare de mită, trafic de influență și altele. (sursa foto: www.hartapoliticii.ro)

Share
Published by
Iulia Avram

Recent Posts

Valul comasărilor de comune, îmbrățișat de opt primari liberali. Unii, circumspecți din cauza ”vecinilor” social-democrați

Un număr de opt primari liberali din Timiș sunt dispuși să accepte fuziunea cu comunele…

11 ore ago

Reforma lui Bolojan taie 150 de posturi din schema de personal a Primăriei Timișoara

Deși a început deja să elimine din posturile din structura de personal, Primăria Timișoara nu…

11 ore ago

Județul Timiș a fost promovat la unul din cele mai mari târguri de turism din lume, cu sute de mii de vizitatori, ITB Berlin/FOTO

Participare de gală! Județul Timiș a fost promovat zilele acestea (3-5 martie 2026) la un…

12 ore ago

De ce a fost schimbat managerul de la Babeș. Fritz: ”După o anumită perioadă e sănătos să existe o schimbare”

Schimbarea managerului în funcție de la Spitalul de Boli Infecțioase Victor Babeș Timișoara, a dus…

14 ore ago

Primarul Timișoarei nu dorește interzicerea sălilor de jocuri de noroc, ci gruparea loc pe două – trei străzi, din zonele industriale ale orașului

Intenția Primăriei Timișoara nu este de a expulza total acest tip de îndeletnicire din oraș,…

14 ore ago

Dominic Fritz răspunde negativ preluării, pentru reabilitare, a patru obiective de către Consiliul Județean: ”Demersul este politic, mai degrabă decât administrativ”

Demersul lansat de Alfred Simonis, președintele Consiliului Județean Timiș, pentru a prelua patru obiective din…

15 ore ago