Categories: Politica

Lelescu, pe faras după ce i-a facut de mirul lumii pe consilierii judeteni PDL

Tiberiu Lelescu are zilele numărate în funcția de lider de grup al consilierilor judeţeni democrat-liberali. În Biroul Permanent Judeţean al PDL Timiş de joi s-a propus schimbarea lui. Sursele noastre susţin că s-a invocat situaţia penibilă în care fostul director al Direcţiei Agricole Timiş și-a pus colegii la plenul CJT.

În discuţiile din comisiile CJ Timiș, Tiberiu Lelescu a declarat în mai multe rânduri că va vota împotiva aprobării creditului suplimentar de 35 de milioane lei pe care CJT vrea să îl ia de la CEC. Consiliul Judeţean Timiş a primit până acum aprobarea de la comisia interministerială de a lua doar 165 de milioane lei, credit semnat deja cu CEC. Diferenţa până la 200 de milioane lei a fost aprobată joi. Democrat-liberalii au votat împărţit: unii pentru, unii împotrivă, iar alţii s-au abţinut. Tiberiu Lelescu s-a schimbat însă cu 180 de grade când a trebuit să ridice mâna. Alături de Nicu Bitea, el a votat în plen pentru aprobarea acestui credit suplimentar. Lelescu le-a sugerat şi colegilor să voteze în favoarea acestuia, deşi iniţial era „Gică Contra”. Marius Martinescu a votat împotrivă, iar restul consilierilor PDL s-au abținut. Imediat după BPJ al PDL Timiş care are loc la această oră se va reuni grupul consilierilor PDL de la CJT, pentru a decide dacă Lelescu mai merită sau nu dă fie lider de grup. Decizia finală va fi luată în următorul BPJ al PDL Timiş.

Share
Published by
Mihai Oancea

Recent Posts

Tragedie la Moșnița: s-a răsturnat cu mașina și a murit

Un bărbat de 54 de ani a condus o autoutilitară pe strada Florența din localitatea…

5 ore ago

Universitatea de Vest din Timișoara lansează programul de pregătire gratuită pentru BAC, consiliere și oportunități academice pentru mii de elevi

Universitatea de Vest Timișoara continuă și în anul 2026 programul de sprijin pentru elevii din…

6 ore ago

Spectacol sub panou! Timișoara bate Ploieștiul în prelungiri

A șaptea victorie la rând pe teren propriu pentru prim-divizionara de baschet SCM Politehnica, echipă…

6 ore ago

Codul de procedură fiscală în domeniul eșalonărilor la plată s-a modificat. Se dorește eliminarea tratamentelor fiscale preferențiale

Începând cu data de 1 ianuarie 2026 au intrat în vigoare cele mai recente modificări…

6 ore ago

Autostrada A1, plină de gropi periculoase în asfalt. DRDP Timișoara ne anunță că le astupă cu soluții temporare/VIDEO

Șoferii care circulă pe autostrada A1, mai ales pe porțiunea dintre Lugoj și Timișoara, se…

7 ore ago

Conform DEX: Cel mai bun fotbalist – Nicolae Robu

Când un primar se laudă că a atras sute de milioane de euro investiții din…

9 ore ago