Categories: Politica

PNTCD sustine ca podul de la Michelangelo se poate prabusi oricand / FOTO

Reabilitarea podului de la Michelangelo s-a făcut de mântuială, iar o catastrofă este oricând posibilă. Aceasta este concluzia ţărăniştilor, după ce s-au consultat cu specialistul care a expertizat podul acum patru ani. Preşedintele interimar al PNŢCD Timişoara, Ciprian Mihok, cere demisia directorului Direcţiei Tehnice din PMT, Culiţă Chiş.

Principala problemă a podului, din punctul de vedere al țărănistului Ciprian Mihok, este la sistemele de reazem, aflate într-o stare avansată de degradare, dar trecute cu vederea. „S-a ridicat mijlocul podului, s-au pus sisteme de reazem la mijloc, iar părţile laterale au fost lăsate în paragină, mai precis sistemele de reazem de tip pendul, ele fiind într-o stare avansată de degradare. Acest lucru este îngrijorător. Culiţă Chiş este principalul vinovat. Prin faptele lui se pot produce pierderi de vieţi. Eu nu mai am curaj să trec peste acest pod”, a declarat Mihok. Acesta susține că își bazează declarațiile pe discuțiile avute cu Adrian Bota, specialistul care, în 2010, a făcut expertiza podului de la Michelangelo. Mihok a prezentat și imagini despre care spune că-i demonstrează afirmațiile.

Viceprimarul Dan Diaconu susține însă că lucrările sunt realizate conform proiectului și sunt în grafic. „Podul a fost reabilitat. Sunt expertize tehnice pe fiecare sistem, sunt acte semnate. Pentru sistemele de reazem de pe pile și culee, în proiect se prevede curățarea, dar această operațiune poate fi realizată numai după finalizarea hidroizlolaţiei podului. Acum degeaba le curăţăm. Acest lucru apare și în expertiza realizată de Adrian Bota, cu care am și discutat. Informaţiile de acest gen nu sunt decât bombe de presă”, ne-a declarat Diaconu. Primarul Nicolae Robu s-a lăudat de mai multe ori că toate lucrările la podul Michelangelo au fost efectuate cu succes.

UPDATE: Președintele interimar al PNCȚD, Ciprian Mihok, îi răspunde viceprimarului Dan Diaconu. „Elementele de susținere a podului, mai exact sistemele de reazem tip pendul sunt complet mâncate de rugină, crăpate, nemaifiind în stare de funcționare (…) Îl invit pe dl Dan Diaconu să meargă sub pod, cum am mers și eu, după care să ne explice cum poate să curețe un metal crăpat și serios afectat de rugină (…) eu am prezentat opinia specialistului care a realizat expertiza în 2010 și care a subliniat faptul că elementele de susținere a podului s-au degradat până în prezent. Același specialist arată faptul că este necesară o nouă evaluare a tuturor sistemelor de reazem tip pendul de la podul Michelangelo”, a precizat Mihok.

Share
Published by
Mihai Oancea

Recent Posts

„Vitezist” pe treisferturi! Jucător din Africa de Sud, al treilea transfer pentru SCM USV Timișoara

Câștigătoarea Cupei și Supercupei României în 2025, SCM USV Timișoara, continuă campania de transferuri. După…

31 de minute ago

Școala Generală 7 va avea peste doi ani un nou corp de clădire cu patru etaje

Primăria Timișoara a depus, marți, cererea pentru finanțare europeană a proiectului de extindere a Școlii…

3 ore ago

Front comun in fața ANI. USR anunță: “Interpretarea legii de către ANI în cazul Paulei Romocean este complet disproporționată și absurdă”

Filiala județeană Timiş a USR se adaugă celor care contestă informațiile despre incompatibilitatea viceprimarului Timișoarei,…

3 ore ago

Accident grav pe centura ocolitoare! Un șofer a rămas încarcerat/Update. Conducătorul auto a murit

Marți 13, zi cu ghinion pe șoselele din Timiș. Accident grav pe centura ocolitoare a…

4 ore ago

CCIA Timiș dă startul anului expozițional 2026 cu Salonul Industriei Ușoare

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș invită timișorenii să înceapă anul cu stil, cumpărături…

4 ore ago

Fondul RO Bike Valley oferă finanțări în valoarea de 400.000 pentru proiecte care încurajează mersul pe bicicletă în regiunea de Vest în anul 2026

Un număr de 19 echipe din județele Timiș, Caraș-Severin, Arad și Hunedoara vor primi finanțare…

4 ore ago