Categories: Economic

20 de tone de gunoaie au ajuns in statia de epurare in timpul ploii torentiale

Ploaia torențială care a căzut la Timișoara în ultimele zile a pus la grea încercare stația de epurare a orașului. În câteva ore, aceasta a procesat peste 700 de milioane de litri de apă uzată. În același interval însă, s-au adunat și peste 20 de tone de deșeuri din plastic și textile pe care timișorenii le aruncă, fără griji, în rețeaua de canalizare.

În urma ploii de mare intensitate care a căzut peste Timișoara, cu peste 70 de litri pe metru pătrat în anumite momente, în câteva ore, stația de epurare a orașului a fost supusă unui test de anduranță. Aici au ajuns volume impresionante de apă uzată: între 9 seara și 2 dimineața, debitul de apă a fost de peste 25.000 de litri pe secundă. Altfel spus, peste 90 de milioane de litri pe oră. Stația a funcționat normal, procesând pe parcursul întregii nopți peste 700 de milioane de litri de apă. Ca la fiecare ploaie mai puternică, pe grătarele stației de epurare au ajuns însă mormane de gunoaie. În numai câteva ore, s-au adunat circa 20 de tone de gunoaie – plastic, textile etc, dar și un container de șapte metri cubi de nisip. „Deșeurile aruncate în rețeaua de canalizare și ajunse în stația de epurare pun în pericol utilaje scumpe. O tehnologie de milioane de euro poate fi inutilă, dacă în sistemul de canalizare ajung gunoaie menajere solide, plastic, textile. Suspensiile lichide, grăsimile și substanţele chimice dăunează, de asemenea, sistemului de canalizare. Grăsimile, de exemplu, se depun pe pereţii canalelor şi pot forma obturări sau dopuri care împiedică evacuarea apelor uzate”, spune Ilie Vlaicu, directorul Aquatim. Stația de epurare a Timișoarei a fost realizată cu o investiție de 35 de milioane de euro și a fost pusă în funcțiune în 2011.

Share
Published by
Cristina Tomescu

Recent Posts

Poli Timişoara continuă să conducă în clasamentul provizoriu play-off, chiar şi după două meciuri mai puţin reuşite

În pofida a două meciuri mai puţin reuşite, la Pecica şi acasă cu Unirea Alba…

4 minute ago

Se pregătește o nouă ediție la HackTM, una extinsă, desfășurată pe parcursul a șase zile

Asociația Banat IT anunță lansarea oficială a HackTM 2026, ediția din acest an a hackathonului…

45 de minute ago

“Becali”, şeful AUR Deta, “puşcaşul” de la miezul nopţii. Pe banii făcuţi din contrabandă cu ţigări/Video

Şeful AUR din oraşul Deta este un anume Florea Gabriel Diamandescu, cunoscut de toată lumea…

47 de minute ago

Angajatorii din Timiș, invitați la un seminar privind modificările legislative și facilitățile pentru ocuparea forței de muncă

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș, împreună cu Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de…

56 de minute ago

Un nou plen record la CLT. Trei proiecte au fost votate în 2,54 minute

Consiliul Local Timișoara tinde să fie cel mai eficient din țară. În doar 2,54 de…

2 ore ago

La Timișoara va avea loc Noaptea Companiilor

Pe 14 mai 2026, la Timișoara va avea loc prima ediție a evenimentului Noaptea Companiilor…

2 ore ago