Categories: Timp liber

Au demarat lucrarile la Podul din pet-uri

Construcția celui mai mare pod din pet-uri din lume a fost demarată. Acesta urmează să fie “lansat la apă” între 24 și 25 iunie. Organizatorii fac apel la voluntari care doresc să-și lege numele de un proiect de Cartea Recordurilor.
“cu.podu” este un proiect inițiat de EcoStuff Romania și presupune ridicarea, în Timișoara, a celei mai mari construcții din pet-uri din lume, aceasta urmând să fie înscrisă în Guinness Book. Podul din pet-uri a presupus în prealabil colectarea a aproximativ 158.000 de pet-uri. Prin acest proiect organizatorii de la EcoStuff Romania își propun să atragă atenția asupra cantității enorme de ambalaje de plastic care poluează apele din România și întreaga lume. Construcția primelor elemente care vor forma podul au început marți în piscina plină cu pet-uri de la terasa La Căpițe, vizavi de Universitatea de Vest. În mai puțin de o săptămână, între 24-25 iunie, podul urmează să fie “lansat la apă”.
Până acum el a mobilizat zeci de școli, grădinițe, companii mici, dar și multinaționale, precum și sute de voluntari. Fiind un proiect extrem de mare, este nevoie de implicarea a cât mai multor voluntari, mai ales în această etapă finală, de construcție, anunță organizatorii. Ca atare, toți cei care vor să-și lege numele de un proiect care are mari șanse să intre în Cartea Recordurilor sunt așteptați să dea o mână de ajutor în fiecare zi în locația amintită. Totodată, pentru o mai mare siguranță, mai e nevoie de pet-uri și în special de 0,5, 2 și 2,5 litri.

Share
Published by
Iulia Avram

Recent Posts

PSD a decis să voteze bugetul, dar va introduce mai multe amendamente. Sorin Grindeanu i-a trimis o scrisoare acidă lui Ilie Bolojan

Membrii Consiliului Național al PSD, întruniţi duminică în şedinţă, au decis ca PSD să voteze…

2 ore ago

Unde se ia programat apa la început de săptămână: Jebel, Buziaș, Cărpiniș și alte localități

În zilele viitoare, Aquatim va efectua lucrări de spălare a bazinelor de înmagazinare și a…

7 ore ago

Studiu pe piața imobiliară timișoreană: mai sunt terenuri pentru construcții la 20 de euro pe metrul pătrat

Conform datelor cuantificate de cei de la Valoreasy, în cadrul unei analize derulate pe piața…

10 ore ago

Începând de mâine, autobuzul M39 va avea capăt de linie la Foeni, nu la Otelec

Societatea de Transport Public Timișoara (STPT) transmite că, începând de luni, 16 martie, vor interveni…

10 ore ago

Început bun, final cu emoții! Timișoara bate Tg. Jiu la un punct diferență

SCM Politehnica era favorită certă în fața unei echipe ce avea o singură victorie în…

11 ore ago

La Muzeul Apei are loc evenimentul O lume într-o picătură

Fundația de Abilitare Speranța, prin programul UnLoc, și Fundația Aquatim, prin Muzeul Apei, organizează evenimentul…

11 ore ago