Categories: Politica

Lucian Taropa, noul sef al filialei Timisoara a partidului „domnului Dan”

Consilierul local Lucian Taropa a fost desemnat noul președinte interimar al PP-DD Timișoara. Unul dintre cei mai buni prieteni ai deputatului PSD Sorin Grindeanu este mulțumit că a fost numit în această funcție. Taropa este cel de-al treilea ocupant al fotoliului de președinte, ocupat, doar în acest an, și de regretatul Ilie Bertea, respectiv Florian Zanfir.

„Sunt foarte mulțumit că cei de la București m-au susținut și că m-a susținut și biroul de la municipiu. Aștept să văd și hârtia cu ochii mei, pentru că până acum nu am văzut-o, doar am fost informat prin telefon. Sper să fie toată lumea mulțumită de cum o să conduc organizația”, ne-a declarat Lucian Taropa. La începutul anului, președinte al PP-DD Timiș era Ilie Bertea, consilierul județean care a decedat în timpul unei petreceri de 8 martie. Acesta a fost înlocuit temporar de Florin Zanfir, iar acum scaunul va fi ocupat de Lucian Taropa. Noul președinte a vorbit și despre relația pe care o are cu Petrică Folică, consilierul local pe care PP-DD a încercat să îl excludă din partid, după ce acesta nu a votat alături de PSD atunci când s-a încercat înlocuirea din funcția de viceprimar a lui Dan Diaconu. „Relația mea cu Petrică Folică este una de colegialitate. Noi am trimis acea propunere (n.r. – propunere de excludere din PP-DD) către București și se va analiza, nu știu exact care va fi răspunsul. Poate și noi ne-am grăbit un pic, poate nu, dar deocamdată este o relație de colegialitate”, ne-a declarat Taropa. Lucian Taropa este director de marketing și relații publice al Aeroportului Internațional „Traian Vuia” Timișoara. El este unul dintre apropiații deputatului PSD Sorin Grindeanu, alături de care, de altfel, și-a petrecut și o parte din vacanța de iarnă, la schi, în Austria. (sursa foto: www.opiniatimisoarei.ro)

Share
Published by
Dariana Bratu

Recent Posts

Tragedie la Moșnița: s-a răsturnat cu mașina și a murit

Un bărbat de 54 de ani a condus o autoutilitară pe strada Florența din localitatea…

18 ore ago

Universitatea de Vest din Timișoara lansează programul de pregătire gratuită pentru BAC, consiliere și oportunități academice pentru mii de elevi

Universitatea de Vest Timișoara continuă și în anul 2026 programul de sprijin pentru elevii din…

19 ore ago

Spectacol sub panou! Timișoara bate Ploieștiul în prelungiri

A șaptea victorie la rând pe teren propriu pentru prim-divizionara de baschet SCM Politehnica, echipă…

19 ore ago

Codul de procedură fiscală în domeniul eșalonărilor la plată s-a modificat. Se dorește eliminarea tratamentelor fiscale preferențiale

Începând cu data de 1 ianuarie 2026 au intrat în vigoare cele mai recente modificări…

20 de ore ago

Autostrada A1, plină de gropi periculoase în asfalt. DRDP Timișoara ne anunță că le astupă cu soluții temporare/VIDEO

Șoferii care circulă pe autostrada A1, mai ales pe porțiunea dintre Lugoj și Timișoara, se…

20 de ore ago

Conform DEX: Cel mai bun fotbalist – Nicolae Robu

Când un primar se laudă că a atras sute de milioane de euro investiții din…

22 de ore ago