Categories: Politicieni

Tariceanu crede ca Iohannis e bun doar de primar si-l vede pe Ponta presedinte

Președintele Senatului, Călin Popescu Tăriceanu, a vizitat scurt, joi, Timișoara. După o vizită la compania Elba și o întâlnire cu membrii Partidului Liberal Reformator din vestul României, fostul premier a vorbit și despre lupta politică pe care o va duce ca și candidat la președinție. Din start, el admite că Victor Ponta are toate șansele să câștige și nu-l vede pe Klaus Iohannis potrivit decât pentru primărie.

În momentul de față, viața politică a lui Călin Popescu Tăriceanu este foarte grea. Pe de-o parte, se ocupă de organizarea partidului pe care l-a creat și, în același timp, de campania prezidențială. Tăriceanu vrea să ajungă în turul doi. „Eu nu ştiu dacă trebuie să îl văd (n.r. – pe Victor Ponta) favorit. Uitaţi-vă la sondaje şi aşa pare. PSD are o bază electorală solidă, numeroasă, au structuri solide şi în teritoriu şi votul se bazează şi pe performanţa structurii. (…) Lupta între mine și Victor Ponta poate să se desfășoare fără să ne dăm în cap. Nu sunt adeptul acestui stil de luptă politică promovat de Băsescu. Putem să ne luptăm în argumente, nu să ne transformăm în dușmani. Mă bucur că și primul ministru a răspuns pozitiv la această idee. Trebuie să facem din Romania un spațiu politic civilizat”, a declarat Tăriceanu.

Dacă îl ridică în slăvi pe Victor Ponta, fostul premier e mult mai acid la adresa lui Klaus Iohannis, pe care îl acuză de imaturitate politică. „Nu poţi fi preşedinte sărind etapele. Când te propulsează cineva într-o funcţie atât de înaltă, eşti confruntat cu atât de multe probleme încât nu eşti capabil să le faci faţă. Funcţia prezidenţială presupune o certă experienţă politică. Cu tot respectul faţă de adversarii mei de centru dreapta, experienţa lor este subţire rău de tot. Lucrul acesta e valabil de la Klaus Iohannis începând. Saltul e uriaş, de la primăria unui oraş la preşedinţia unei ţări. Primăria te îndreaptă spre rezolvarea problemelor administrative, iar la preşedinţie trebuie să fii capabil să rezolvi şi să abordezi probleme de politică externă, de securitate naţională, de apărare. Lucrurile acestea sunt în planuri total disjuncte”, crede Călin Popescu-Tăriceanu.

Share
Published by
Dariana Bratu

Recent Posts

Aveți grijă la apometre! Fără a fi izolate pot îngheța

Aquatim readuce în atenția clienților o serie de recomandări importante pentru protejarea instalațiilor de apă…

10 minute ago

Lucrări complexe la Liceul Henri Coandă. Investițiile depășesc 30 de milioane de lei

Lucrările de reabilitare efectuate la campusul Liceului Henri Coandă sunt în curs de derulare. Investiția,…

13 minute ago

Judecătorii CCR puşi de PSD blochează încă o dată reforma pensiilor speciale ale magistraţilor

Curtea Constituţională nu a luat nici astăzi o decizie pe legea privind pensiile magistraților, după…

58 de minute ago

Puterea apei în Banatul Montan

În sud-vestul României, în județul Caraș-Severin, există un sistem hidroenergetic complex care alimentează Reșița și…

2 ore ago

Mașină răsturnată într-un canal, în Timiș. Mai multe victime din cauza unui șofer beat

Un bărbat în vârstă de 39 de ani a condus un autoturism pe DN 59B,…

2 ore ago

Ultimele condamnări sonore în Timiș au fost pentru finanțarea clubului Poli Timișoara. Iosif Armaș e bine-mersi

Nu cunosc mulți condamnați penal, dar câțiva au ajuns să tragă ponoase ajutând-o pe Poli.…

5 ore ago