Categories: Primăria Timişoara

Independentul Orza voteaza in functie de proiect, nu de partid

Titu Bojin, președintele PSD Timiș, este foarte relaxat în ceea ce privește majoritatea din Consiliul Local Timișoara. El a declarat că PSD se bazează pe voturile a 14 consilieri, din care unul independent care susține proiectele social-democraților, câtă vreme nu includ schimbarea unui viceprimar. Fostul țărănist Adrian Orza spune că nu e vorba de el.

În CL Timișoara sunt 27 de consilieri locali, aparent câte 13 de fiecare parte a scenei politice. Dincolo de speculații însă, un lucru e cert: jocurile vor fi făcute de independenți. Titu Bojin a declarat luni seară, pentru o publicație locală, că, în acest moment, în urma unor discuții, PSD deține majoritatea, pentru că o parte din independenți vor vota proiectele social-democrate. Acesta a amintit că cel de-al 14 consilieri, un independent, este tot de partea PSD. S-a speculat că ar fi vorba despre Adrian Orza, dar acesta susține că nu a purtat niciun fel de discuții. „Nu fac parte din niciun fel de majorități. Nu am discutat chestii de genul acesta”, ne-a declarat fostul țărănist. Acesta spune că nu au a fost invitat la discuții și că rămâne pe poziție. Orza e hotărât să stea deoparte în meciul politic PSD – ACL și va vota în funcție de cum îi dictează conștiința. „Eu votez în funcție de proiect”, a concluzionat fostul viceprimar.

Share
Published by
Dariana Bratu

Recent Posts

La pasajul de la strada Polonă se va amenaja un drum provizoriu pe durata reabilitării

În primăvară acestui an este programată demararea lucrărilor de reabilitare a pasajului de la strada…

49 de minute ago

Nicolae Robu „loveşte” năpraznic în „sorosişti” şi „şarlatanul” Dominic Fritz. Cu sondajele…

În fine, fostului primar al Timişoarei, Nicolae Robu, i-au ieşit „sondajele” cu care ne-a obişnuit…

O oră ago

Ambulatoriul Spitalului Clinic CF Timișoara, extrem de aglomerat. Peste 17.000 de persoane au beneficiat de investigații gratuite în 2025

De la consultații de rutină și investigații de diagnostic, până la servicii complexe integrate de…

O oră ago

Culiță Chiș a ajuns șef la Direcția de Drumuri a Consiliului Județean Timiș

Consiliul Județean Timiș a numit un nou director la Direcția de Drumuri, Transport și Mediu.…

2 ore ago

CSM Lugoj, în scădere de formă! Eșec categoric acasă cu Voluntariul

Prim-divizionara de volei feminin CSM Lugoj nu se regăsește la acest început de an. După…

2 ore ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 19 ianuarie 2026

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 19.01.2026, unde se vor executa reparaţii…

6 ore ago