Categories: Pe surse

Fonfleu de proteveu la Giarmata

Locuitorii comunei Giarmata care au urmărit luni seara Știrile de prime-time la ProTV cu Andreea Esca au râs în hohote la unul dintre reportajele prezentate. Unii mai râd și astăzi. Reportajul viza chiar localitatea lor. Pe scurt, era vorba despre doi frați din Giarmata, Vlad și Mădălina, „care au avut curajul nebunesc să reînvie o moară veche de 90 de ani”.

Cu fonduri europene și cu un împrumut bancar de două milioane de euro, cei doi frați au reușit să renoveze și retehnologizeze această moară care acum macină făină pentru clienți din întreg Banatul, ba chiar și din Oltenia. În plus, cei doi frați au mai luat în arendă 1.500 de hectare de teren, proprietarii fiind foarte mulțumiți că primesc înapoi 50% din venituri. În reportaj, pe lângă cei doi frați, apare și un astfel de proprietar foarte bucuros pentru banii obținuți pe arendă. Una peste alta, știrea este foarte optimistă, tonică și pilduitoare. În definitiv, ce e rău în faptul că doi tineri antreprenori riscă și joacă pe o singură carte, investind într-o afacere?

Haideți însă să dăm jos măștile și să vedem cine sunt personajele acestui reportaj. Este vorba de Vlad și Mădălina Bunescu, copiii primarului PSD Virgil Bunescu. Toată lumea din Giarmata știe că de moară se ocupă tot primarul, iar copiii nici acum nu ar fi știut pe unde se află aceasta, dacă nu ar fi filmat reportajul acolo. Iar capacul peste știre îl pune personajul foarte mulțumit de banii pe arendă primiți. Pe acest personaj îl cheamă Traian Dejeu și este președintele Organizației PSD Giarmata. Mai trebuie spus că, prin localitae, chiar Bunescu spune că la moară ar fi implicat și senatorul Ilie Sârbu. Și uite așa, o știre pozitivă se transformă într-una tristă!

Share
Published by
editor

Recent Posts

Proiectul noului pod peste Mureș, de lângă Cenad, face un pas înainte

Lansată în cea de a doua jumătate a acestui an, licitația pentru stabilirea executantului studiului…

10 ore ago

Deplasare grea în ultimul meci din 2025 al baschetbaliștilor

Fără pauză! Etapa a 14-a din Liga Națională masculină de baschet programează un meci în…

12 ore ago

Din 1 ianuarie pregătiți-vă să vă goliți mai repede buzunarele pentru benzină sau motorină. Sau mergeți cu trotineta și bicicleta

Dacă v-ați bucurat de ieftinirea carburanților din ultimele zile, nu sperați să rămână prea mult…

14 ore ago

A intrat pe contrasens și a băgat o femeie și un copil în spital

Duminică, 28 decembrie 2025, în jurul orei 06:15, polițiștii au fost sesizați cu privire la…

15 ore ago

România lui Mitică. Mitică Dragomir

Dacă ar fi să ilustrez anul 2025, ba chiar şi ultimii 36 de ani, rezumându-mă…

18 ore ago

Asociația Club Sportiv Sport Express – locul unde copiii cresc prin sport, încredere și comunitate

Există momente în copilărie care rămân pentru totdeauna: prima minge prinsă corect, primul gol marcat,…

19 ore ago