Fostul liceu de arte se face…. Lenau! Cel putin pana la vara

Lucrările de reabilitare de la Liceul „Nikolaus Lenau” se vor putea desfășura cu clădirea goală, fără ca elevii să vină la cursuri. Orele de aici se vor muta, până la finele actualului an școlar, în… clădirea fostului liceu de arte plastice! Fundația „Caritatea” și-a dat acordul pentru această operațiune.

Anunțul a fost făcut, marți, de primarul Nicolae Robu, care nu a putut preciza însă un termen până la care se va face această mutare. „La «Lenau» se desfășoară lucrări de reabilitare și este foarte greu ca acestea să se facă cu elevii în școală. Am căutat o soluție pentru rezolvarea acestei probleme, pentru ca întreaga clădirea să fie pusă la dispoziția constructorului. Elevii de la «Lenau» își vor ține orele, până la finele anului școlar, în clădirea fostului liceu de arte plastice”, a spus primarul. Clădirea aparține Fundației „Caritatea”. În 2011, municipalitatea datora acesteia 2,1 milioane de lei, reprezentând chiria neplătită pentru perioada 1 ianuarie 2010 – 30 aprilie 2011. Proprietarul clădirii ceruse, la vremea respectivă, executarea silită a PMT, operațiune care a eșuat doar din cauza unui motiv strict tehnic. Chiria solicitată de „Caritatea” era de 31.000 de euro pe lună. „Ne-am adresat acum Fundației «Caritatea», cu rugămintea de a ne permite să mutăm acolo cursurile de la «Lenau» până pe 10 iulie 2015, în regim de gratuitate. Răspunsul este favorabil, noi urmează să facem acum intervențiile de rigoare, pentru a pregăti clădirea”, spune Nicolae Robu. Primul lucru: conectarea la utilități a imobilului, debranșat acum câțiva ani.

La începutul anului 2014, CL a împuternicit Executivul Primăriei să încheie un acord cu proprietarii terenului cuprins între străzile Mihai Eminescu – C.D. Loga – Patriarh Miron Cristea – 20 Decembrie 1989, privind cedarea unei suprafeţe de teren de aproximativ 400 de metri pătraţi. Aceasta este necesară pentru lărgirea la patru benzi a străzii 20 Decembrie 1989, pe porţiunea cuprinsă între bulevardele Loga şi Mihai Eminescu. Este voba despre aceeași Fundație „Caritatea”, care, între timp, a obținut și declasificarea ca monument istoric a imobilului.

Share
Published by
Otilia Galescu

Recent Posts

Primarul Dominic Fritz e optimist pe tema finalizării lucrărilor la stadionul LEGO: ”Tragem tare să terminăm în toamnă”

Primarul Timișoarei, Dominic Fritz, rămâne extrem de optimist și spune că lucrările la stadionul LEGO,…

3 ore ago

Aquatim are licența de operare reînnoită pentru următorii cinci ani

Societatea Aquatim poate funcționa în următorii cinci ani fără probleme, după ce a obținut reînnoirea…

3 ore ago

Întreruperi programate la furnizarea apei în Timiș. Iată localitățile afectate

În zilele viitoare se vor efectua lucrări de spălare a bazinelor de înmagazinare și a…

4 ore ago

Nicio surpriză la Lugoj! Voluntari câștigă după trei seturi… simetrice

Echipa gazdă rămâne departe de forma arătată anii trecuți. CSM Lugoj a continuat seria înfrângerilor…

5 ore ago

Eveniment special: Festivalul județean de toacă, pricesne și teatru religios „Suflet primenit”

Festivalul „Suflet Primenit” este un eveniment dedicat promovării valorilor creștine prin artă și tradiție. Acesta…

5 ore ago

Educație pentru Comunitate Teregova – educația care construiește viitorul unei comunități

În fiecare comunitate există povești care nu se văd din prima. Povești despre copii care…

7 ore ago