Categories: Alegeri

Si analfabetii trebuie sa voteze singuri! Nu e voie doua persoane intr-o cabina

Votul este o chestiune strict personală, dar, cu toate acestea, a fost nevoie de o hotărâre oficială a Biroului Electoral Central, care să certifice faptul că în cabina de vot intră o singură persoană. Chiar dacă este aceasta nu știe să citească!

Biroul Electoral Central a emis o decizie conform căreia este strict interzisă intrarea în cabina de vot a două persoane, chiar dacă una dintre ele nu știe să citească. În actul oficial se precizează foarte clar că „patrulaterele în care sunt înscriși candidații sunt individualizate nu numai prin numere, denumire formațiunii politice sau sintagma «candidat independent», prenumele și numele candidaților, ci și prin semnele electorale, aceste elemente fiind considerate suficiente pentru a facilita identificarea candidatului preferat și de către alegătorii neștiutori de carte”. În aceste condiții, mai spune BEC, „neștiința de carte a alegătorilor nu constituie motiv temeinic, în sensul legii, pentru însoțirea acestora în cabina de vot de către alte persoane”. Așadar, dacă vedeți în orice secție de votare două persoane intrând într-o cabină de vot, reclamați imediat acest lucru. Puteți suna la BEJ Timiș, la numărul de telefon 0256-240.101 sau puteți trimite un e-mail.

Share
Published by
Vlad Stoian

Recent Posts

Primăria Timișoara cere șapte milioane de euro pentru ca centrul Multiplexity să devină în sfârșit realitate

Așa cum am anunțat deja, Primăria Timișoara depune pentru finanțare europeană un proiect în valoare…

38 de minute ago

Ilie Bolojan vorbeşte de necesitatea unei alianţe PNL – USR. Ce vor spune liderii PNL Timiş?

Premierul Ilie Bolojan, totodată preşedinte PNL, a declarat, miercuri, într-un interviu la Digi FM, că…

2 ore ago

Vești bune, la final de an, pentru locuitorii comunei Moşniţa Nouă. S-a semnat contractul pentru ridicarea unei noi grădiniţe moderne

O nouă grădiniţă urmează să fie construită în localitatea Moşniţa Nouă, aceasta urmând să deservească…

3 ore ago

Problemele cu bătrânii de la Lenauheim au creat o nouă comisie, la Prefectură

Situația descoperită la căminul de bătrâni de la Lenauheim a făcut Prefectura Timiș să ia…

3 ore ago

Bilanț pe plus la Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș, în 2025

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș a avut un nou an bun. 2025 a…

7 ore ago

800.000 de euro, prin ADR Vest, pentru dezvoltarea mobilității urbane

Agenția pentru Dezvoltare Regională Vest (ADR Vest) a publicat în consultare publică Ghidul solicitantului pentru…

7 ore ago