Categories: Economic

Tarife modificate in parcarea de la aeroport

Administraţia Aeroportului Internaţional Timişoara anunţă modificarea tarifelor la parcările proprii. Aceasta va intra în vigoare de la 1 decembrie și este prima schimbare din ultimii patru ani. La aeroport urmează să fie amenajată o nouă parcare, pentru staționarea pe termen lung.

Modificarea de tarife va fi aplicată de luni, 1 decembrie. Preţurile vor rămâne diferenţiate, astfel: pentru parcarea Parcarea 1 (P1), destinată staţionării de scurtă durată, tariful va fi de 2.5 lei/30 de minute, iar în Parcarea 2 (P2), destinată staţionării de lungă durată, 2 lei/30 de minute. Informaţii suplimentare despre grila de tarifare puteţi obţine aici. Accesul în aeroport şi staţionarea de până la 10 minute vor fi taxate cu un leu. Măsura a fost luată pentru a veni în sprijinul şoferilor care doar conduc sau aşteaptă pe cineva la aeroport şi staţionează foarte puţin în parcare, dar și pentru a elimina abuzurile. Parcarea poate fi plătită în aerogară, la ghişeul de taxare parcare sau la automatul amplasat înainte de bariera de la ieşirea din Parcarea 1. „Tarifele la parcările din aeroport nu au fost modificate în ultimii patru ani. În decembrie vor începe lucrările de amenajare a unei parcări destinate staţionării pe termen lung şi foarte lung, la un preţ redus, dar şi în condiţii de confort mai reduse”, precizează Nicoleta Trifan, purtătorul de cuvânt al AIT.

Share
Published by
Vlad Stoian

Recent Posts

Din 1 ianuarie pregătiți-vă să vă goliți mai repede buzunarele pentru benzină sau motorină. Sau mergeți cu trotineta și bicicleta

Dacă v-ați bucurat de ieftinirea carburanților din ultimele zile, nu sperați să rămână prea mult…

O oră ago

A intrat pe contrasens și a băgat o femeie și un copil în spital

Duminică, 28 decembrie 2025, în jurul orei 06:15, polițiștii au fost sesizați cu privire la…

2 ore ago

România lui Mitică. Mitică Dragomir

Dacă ar fi să ilustrez anul 2025, ba chiar şi ultimii 36 de ani, rezumându-mă…

5 ore ago

Asociația Club Sportiv Sport Express – locul unde copiii cresc prin sport, încredere și comunitate

Există momente în copilărie care rămân pentru totdeauna: prima minge prinsă corect, primul gol marcat,…

6 ore ago

Un sfert din lucrările la noul Centru Școlar pentru Educație Incluzivă Dumitru Ciumăgeanu au fost realizate/VIDEO

Cu finanțare din PNRR, Consiliul Județean Timiș ridică la Giroc un nou sediu, modern, pentru…

22 de ore ago

Primăria Timișoara caută depanatori și specialiști pentru întreținerea rețelei de date și voce, pentru 1,8 milioane de lei

Municipalitatea timișoreană caută o firmă de specialitate care să se ocupe de rețeaua de date…

22 de ore ago