Categories: Zâmbete amare

„Tanta si Costel” fata cu Iohannis

Președintele Klaus Iohannis a recurs la prerogativele sale și a făcut o nominalizare pentru funcția de șef al SRI în persoana unui om de încredere, fostul său coleg de partid, europarlamentarul PNL Eduard Hellvig. Un om discret, inteligent, bine școlit, cu un discurs bun în rarele ocazii când apare în lumina reflectoarelor. În plus, asupra lui nu au planat până acum suspiciuni de corupție. Nici măcar câte planau asupra lui George Maior, în momentul în care a fost desemnat de Traian Băsescu în fruntea SRI. Fie și pentru faptul că Maior făcea parte din așa-zisul „Grup de la Cluj”, care, în afara unor întreprinderi politice, avea și multe interese economice, mai mult sau mai puțin clandestine. Un grup din care făceau parte și personaje dubioase, ca de exemplu fostul șef de la „doi și un sfert”, Virgil Ardelean, poreclit „Vulpea”.

Lui Hellvig i se poate reproșa faptul că a intrat în politică într-un partid-balama, PC, înființat doar în profitul personal al pușcăriașului Voiculescu. Dar câți oameni nu mai fac greșeli în viață? Una peste alta, Hellvig este un politician căruia puțini oameni au ceva să-i reproșeze. De fapt nominalizarea lui Iohannis n-a atras critici nici din partea clasei politice, nici a observatorilor. Face excepție doar cuplul Traian Băsescu – Elena Udrea. Dacă nu ar fi tragic, cei doi ar putea fi priviți ca un cuplu de comedie, un fel de Tanța și Costel. E tragic, pentru că ei au condus această țară timp de un deceniu. Iar acum vedem, pe zi ce trece, cât de dezbrăcat era „Împăratul”.

Premierul de la Grivco reușește să nominalize la șefia SRI un om al lui Voiculescu. Șocant!”, arată cel care și-a impus în 2004 guvernul cu ajutorul lui Voiculescu. În schimb, protejata sa, urmărită penal în n-șpe dosare de corupție, o ține langa cu generalul Coldea. „Am spus în denunțul pe care l-am făcut la parchet că viitorul șef al SRI va fi ales de Coldea. Iată că așa este! Singurul lucru pe care Eduard Hellvig îl va face acolo este să ia poziție de drepți în fața adjunctului său cu patru stele. De altfel, este obișnuit cu această ipostază din campania electorală pentru prezidențiale”, spune și Udrea. De unde până unde a ajuns la concluzia că Hellvig a fost pus de Coldea nici că mai contează, la câte „avioane” are în cap pușcăriabila din Pleșcoi.

Totuși, e cam mult chiar și pentru Băsescu să vorbească acum de „premierul de la Grivco”. Acum, când procurorii DNA spun că în timpul guvernării gestionate de cei doi s-au furat zeci și zeci de milioane de euro. E vorba exact de procurorii DNA pe care cei doi îi lăudau cu sârg și pe spatele cărora Băsescu își făcea imagine. Băsescu se arată șocat de nominalizarea lui Iohannis, dar nu l-am auzit să fie la fel de „șocat” în fața comunicatelor DNA, privind furăciunile gestionate de protejata sa. Băsescu a pierdut iar ocazia de-a tăcea din gură, devenind pe zi ce trece un biet bufon, chemat pe la diverse mese să mai distreze lumea. Înțeleg marea sa decepție, dar cu atât mai mult ar trebui să renunțe la glumițe stupide gen „premierul de la Grivco”. Și când spun decepție mă refer la faptul că, în doar câteva zile, protejata sa a aruncat în aer zece ani de guvernare, cum n-au reușit să facă toți opozanții săi la un loc. Asta, pe lângă și mai marea marea decepție a celor doi, și anume că n-a ajuns Victor Ponta președinte al României. Caz în care „Tanța și Costel” ar fi fost astăzi ceva mai mult decât un duet comic.

Share
Published by
Ino Ardelean

Recent Posts

VIDEO: Accident grav în Timișoara. Două persoane au ajuns la spital

Dublu impact... Un șofer nehotărât a produs haos într-o intersecție din Timișoara, iar două persoane…

52 de minute ago

Cum se depune Declarația Unică 212 la Finanțe. Contribuabilii cer tot mai des lămuriri

Peste 80% din totalul de 23.000 de contribuabili care au interacționat în primele 7 zile…

O oră ago

Centrul de expertiză pentru bolile rare de la Spitalul de Copii Timișoara va fi recertificat de Ministerul Sănătății

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a anunțat recertificarea centrului de expertiză pentru bolile rare (CEBR) de…

O oră ago

Au fost recepționate noile rame electrice care vor circula de la Timișoara pe calea ferată/Foto

Reprezentanții Autorității pentru Reformă Feroviară au făcut recepția preliminară a două garnituri de tren produse…

2 ore ago

Vreme „accesibilă” în weekend. Vom avea temperaturi „blânde”

Iarna vrea să mai rămână, februarie fiind o lună rece, dar primăvara dă semne că…

2 ore ago

Începând de luni, restricții de circulație bulevardul 16 Decembrie 1989

La solicitarea S.C Aquatim S.A, Comisia de circulație din cadrul Primăriei Timișoara a avizat restricționarea…

2 ore ago