Categories: PoliticieniUltima ora

Sorin Grindeanu l-a luat pe „Silvica” secretar de stat in Ministerul Comunicatiilor

Fostul prefect al județului Caraș-Severin, Silviu Hurduzeu, a fost eliberat din funcție la ședința de guvern de miercuri și numit secretar de stat în Ministerul Comunicațiilor, condus de timișoreanul Sorin Grindeanu. Cei doi sunt prieteni de multă vreme, înscriindu-se împreună în PSD, în 1996.

Silviu Hurduzeu, pentru amicii săi „Silvică”, este un vechi și bun prieten al lui Sorin Grindeanu, la rândul lui cărășean de origine. Hurduzeu (41 de ani) a fost numit prefect în luna mai 2012, imediat după preluarea guvernării de către USL. Inginer la bază și polivalent, Hurduzeu a mai condus instituții deconcentrate precum Regionala Gărzii de Mediu Timișoara, dar și Oficiul de Poștă Caraș-Severin. În aceeași ședință de guvern, în locul lui Hurduzeu a fost numit în scaunul de prefect, fostul subprefect Nicolae Miu Ciobanu. Originar din județul Dolj, Ciobanu (55 de ani) a fost până în urmă cu câțiva ani ofițer de poliție. Hurduzeu și Grindeanu s-au înscris în PSD imediat după ce partidul a pierdut alegerile din 1996. „Mai sunt și din cei care s-au înscris cum m-am înscris eu, la trei zile după pierderea alegerilor din 1996. M-am înscris atunci cu doi foști colegi. Unul nu mai e în țară, celălalt este actualul prefect de Caraș-Severin, Silviu Hurduzeu. Ne-am înscris pe 6 noiembrie 1996, după ce pe 3 noiembrie s-au pierdut alegerile. «Majoratul» ne-a prins în diverse posturi”, spune Sorin Grindeanu, acum câteva săptămâni.(sursa foto: www.caon.ro)

Share
Published by
Iulia Avram

Recent Posts

Eșec dureros, la o singură posesie pentru SCM Politehnica în Trivale

Cele două echipe viola, Argeș și Timișoara au oferit un meci de zile mari, cu…

3 minute ago

RETIM și ADID Timiș anunță prima campanie din 2026 de colectare a deșeurilor textile cu predare GRATUITĂ în Zona 1 Timișoara

RETIM Ecologic Service S.A., în parteneriat cu ADID Timiș, anunță o nouă campanile trimestrială pentru…

19 minute ago

Punctele de vânzare ale STPT vor avea program special la sfârșit și început de an

Societatea de Transport Public Timișoara a anunțat că, la sfârșitul anului în curs și începutul…

32 de minute ago

25 de hectare de terenuri de pe malul râului Timiș vor fi transformate pentru a fi redate naturii

Mai multe terenuri aflate pe malul râului Timiș vor beneficia de fonduri europene pentru a…

42 de minute ago

2025, anul războiului PSD cu România. Până în ultimele sale zile

Chiar şi ultimele zile din 2025 au fost extrem de elocvente pentru tot ce s-a…

2 ore ago