Terasele din Piata Operei vor fi… pe mijlocul drumului!

Primăria pregătește o surpriză pentru vară. Terasele din Piața Operei vor lăsa loc de plimbare și pe lângă clădiri, și pe lângă spațiul verde. „Modelul” poate fi văzut deja de câteva zile, în apropierea fântânii cu pești.

În 2014, în Piața Operei au fost aprobate 40 de amplasamente pentru terasele sezoniere, cu nouă mai mult față de anul precedent. Primarul Nicolae Robu era încântat de această extindere, mai ales în contextul închiderii Pieței Unirii. El anunța însă schimbări pentru 2015.. „Vrem să restricționăm modul în care sunt amenajate terasele. Aș vrea un proiect cu un alt gen de aranjamente, care să permită o vizibilitate bună spre zona verde și să fie și mai funcțional”, declara Robu. Dorința e pe cale să i se împlinească, pentru că, în această vară, terasele vor fi amplasate cu totul altfel. „Cu terasele din centru mergem pe un nou concept, sugerat de terasa pe care o vedeți acum în piață, fără copertină. Vom amplasa terasele astfel încât să rămână spațiu de promenadă atât pe partea dinspre clădiri, cât și pe partea dintre spațiile verzi”, spune primarul.

Edilul pare încântat de această soluție. „Am considerat că este păcat să nu fie văzut spațiul verde, care este superb, toate amenajările acelea, toate aranjamentele florale sunt superbe, nu prea găsești orașe cu așa ceva. E păcat să nu se vadă de terase și atunci am mers pe această variantă”, explică Nicolae Robu. Edilul promite și că nu se vor mai face grătare și mititei, așa cum se întâmpla la terasa unuia dintre restaurante. Numărul de terase în noul sezon va fi cam același ca și anul trecut. Urmează să se facă licitație pentru amplasamente, doar puține dintre ele având contracte valabile și pentru acest an. Unii timișoreni cereau, pe Facebook, interzicerea teraselor în Piața Operei, pentru a elibera zona de promenadă, iar cei care ies să se plimbe să aibă mai mult loc și să nu mai fie nevoiți să se strecoare printre mese și umbreluțe. Robu a anunțat că nu agreează ideea, dar e convins că noul stil de aranjare a teraselor îi va mulțumi pe supărați.

Share
Published by
Otilia Galescu

Recent Posts

Verificarea situației juridice a solicitanților de permis de conducere se face direct la ghișeu. Nu se cere cazier judiciar

Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor Timiș a oferit o…

15 minute ago

Fetele de la CSM Lugoj au dezamăgit în ultima etapă a sezonului regular

Departe de forma arătată anii trecuți, departe și de o performanță decentă, poate chiar în…

2 ore ago

CFR Timișoara, generația 2015, performanță deosebită în Chișineu Criș

Una din cele mai bune generații de juniori din țară, CFR 2015, și-a demonstrat valoarea…

2 ore ago

Totul e bine când se termină cu bine! SCM Poli bate în ultimul minut Vasluiul

Meci intens în etapa a 16-a a Ligii Zimbrilor la handbal masculin, în Sala Constantin…

2 ore ago

Cu un ceas floral nu faci primăvara, dar afli ora în politica timișoreană

Primarul Dominic Fritz a refuzat puțin nepoliticos oferta președintelui CJ Timiș, Alfred Simonis. Una dintre…

5 ore ago

Asociația Buletin de Anina – vocea unei comunități și energia unei generații care vrea să schimbe lucrurile

Există comunități mici în care schimbarea pare uneori dificilă. Locuri în care oportunitățile sunt limitate,…

6 ore ago