Indiferent de performanțele școlare, o bună parte dintre elevii de liceu din Timișoara au vicii precum adulții. Profesorii se plâng că, deși sunt tineri cu rezultate excepționale la învățătură, elevii nu vor să renunțe în niciun chip la fumatul în incinta școlii. ISJ Timiș e cu ochii și elevi, dar și pe… profesorii fumători.
Problema fumatului în școli nu e o noutate pentru dascăli sau pentru directorii de licee din orașul de pe Bega. Problema a fost semnalată, din nou, de directorul unei școli de elită din Timișoara, care spune că deși se poate lăuda cu unii dintre cei mai buni elevi din județ, o parte dintre ei sunt prinși frecvent fumând în școală. Inspectorul general Aura Danielescu spune că trebuie luate măsuri împotriva elevilor fumători, indiferent care sunt rezultatele acestora la învățătură. „Sunt școli unde, într-adevăr, foarte mulți tineri fumează. În permanență sunt campanii făcute chiar de Ministerul Sănătății, care de câte ori sunt aduse către noi le promovăm. Școlile au organizat numeroase activități educative în care se spune cât este de dăunător. Evident că fumatul este interzis în școli, iar elevii care nu vor să renunțe sunt sancționați conform regulamentului”, spune Danielescu.
Șeful ISJ spune că se va trece la sancțiuni și împotriva profesorilor! „În unitățile de învățământ ar trebui să existe locuri speciale pentru fumat dedicate personalului. Sunt profesori care sunt fumători și care depind de acea țigară, dar există locuri speciale pentru asta. În mod normal, ele trebuie să fie păzite și puse în locuri care nu sunt la vedere pentru elevi. Dacă sunt profesori pe care îi prindem că fumează în locuri în care nu se permite, școala trebuie să ia măsuri și împotriva profesorilor. Nu cred că ei ar trebui să facem diferențe”, afirmă Aura Danielescu. Conform regulamentului, elevii care fumează se pot alege cu nota scăzută la purtare. De asemenea, conform legii, în instituțiile publice fumatul este interzis.
Candidatul PNL Ciprian Ciucu va fi viitorul primar al Bucureştiului, potrivit unui exit-poll realizat de…
Prim-divizionara de handbal SCM Poli Timișoara închide cu bine turul, învingând, conform așteptărilor ultima clasată…
Pe o vreme rece și o ploaie măruntă, fetele de la Poli au întâlnit pe…
Primarul Dominic Fritz a semnat în această săptămână contractul de finanțare prin care Timișoara va…
Spitalul de Psihiatrie şi pentru Măsuri de Siguranţă Jebel va avea un nou amubulatoriu, o clădire…
Etapa a VIII-a din Divizia A1 de volei feminin a însemnat cel mai ușor meci…