Categories: Primăria Timişoara

Toanca sau Orza? Aceasta a fost intrebarea la ultimul plen al CL

Cum e să votezi ceva și, după mai bine de două ore, să afli că ai votat, practic, „pe” numele altuia? I s-a întâmplat vineri social-democratului Radu Țoancă, președintele de ședință, care, spre finalul plenului, a aflat că îl cheamă… Adrian Orza!

Plenul de vineri a avut peste 50 de proiecte pe ordinea de zi, dar cea mai disputată a fost propunerea de finanțare a echipei de baschet Timba. Scandalul a durat aproape o oră și tot atunci s-a constatat că sistemul de vot are o problemă. Astfel, președintele de ședință Radu Țoancă (PSD) a aflat că voturile sale au fost înregistrate ca fiind ale… independentului Adrian Orza! Totul, din cauza „priceperii” celor de la Departamentul Tehnic al primăriei, care l-au lăsat pe fostul țărănist și la prezidiu, și în sală, iar pe social-democrat l-au „ras” cu totul. „A fost cea mai ridicolă şedinţă la care am participat în 11 ani şi am avut şi ghinionul să o conduc. Numele meu nu a figurat pe listing, votul meu a fost înregistrat cu numele de Adrian Orza. Noroc că a fost un amendament la care au fost posturi diferite, pentru că atunci Adrian Orza a votat şi cu «da», şi cu «nu» şi atunci ne-am dat seama că pe mine mă cheamă… Adrian Orza. Este de un grotesc desăvârşit, iar el votează şi cu «da», şi cu «nu» în acelaşi timp, ceea ce ridică nişte semne de întrebare privind legalitatea hotărârilor luate. Toate voturile din această şedinţă au fost aşa”, a afirmat, după plen, Radu Țoancă. Fiindă perspectiva de a relua ședința de vineri i-a cam oripilat pe aleși, s-a găsit și o soluție, rămâne de văzut cât de legală. „Voi semna pe acel listing de fiecare dată unde apare numele de Adrian Orza… Voi semna la toate cele 52 de proiecte, voi tăia Orza – Ţoancă, cu semnătură olografă”, a mai spus Țoancă.

Share
Published by
Otilia Galescu

Recent Posts

Proiectul noului pod peste Mureș, de lângă Cenad, face un pas înainte

Lansată în cea de a doua jumătate a acestui an, licitația pentru stabilirea executantului studiului…

9 ore ago

Deplasare grea în ultimul meci din 2025 al baschetbaliștilor

Fără pauză! Etapa a 14-a din Liga Națională masculină de baschet programează un meci în…

11 ore ago

Din 1 ianuarie pregătiți-vă să vă goliți mai repede buzunarele pentru benzină sau motorină. Sau mergeți cu trotineta și bicicleta

Dacă v-ați bucurat de ieftinirea carburanților din ultimele zile, nu sperați să rămână prea mult…

13 ore ago

A intrat pe contrasens și a băgat o femeie și un copil în spital

Duminică, 28 decembrie 2025, în jurul orei 06:15, polițiștii au fost sesizați cu privire la…

14 ore ago

România lui Mitică. Mitică Dragomir

Dacă ar fi să ilustrez anul 2025, ba chiar şi ultimii 36 de ani, rezumându-mă…

17 ore ago

Asociația Club Sportiv Sport Express – locul unde copiii cresc prin sport, încredere și comunitate

Există momente în copilărie care rămân pentru totdeauna: prima minge prinsă corect, primul gol marcat,…

18 ore ago