Categories: EconomicUltima ora

A inceput constructia Openville! Oraselul din mijlocul Timisoarei costa 220 de milioane de euro / FOTO

Piatra de temelie a noului ansamblu Openville a fost pusă marți, în zona adiacentă Iulius Mall, înspre Bulevardul Antenei. Investiția de 220 de milioane de euro pe care Iulius Management Group o va dezvolta din această toamnă are undă verde. Șantierul va dura doi ani, iar după închiderea lui, în Timișoara vor apărea un parc de peste 55.000 metri pătrați, dar și cea mai înaltă clădire din România.

Openville, proiectul multifuncțional de 220 de milioane de euro pe care Iulius Management Group îl va dezvolta din această toamnă, a plecat oficial la drum. Marți a fost pusă prima piatră de temelie a celei dintâi clădiri de birouri din acest complex. Este vorba despre un imobil de 11 etaje, cu o suprafață de 18.000 metri pătrați. Într-o „capsulă a timpului” au fost introduse un mesaj al dezvoltatorului Iulian Dascălu, dar și mai multe monede, care urmează să fie așezate în fundația clădirii. Totul a fost precedat de o scurtă slujbă religioasă oficiată de IPS Ioan Selejan, mitropolitul Banatului, și de câteva cuvinte rostite, pe rând, de primarul Nicolae Robu, prefectul Eugen Dogariu și președintele CJ, Titu Bojin. „Sunt de-a dreptul fericit că o astfel de investiție se derulează la Timișoara, suntem susținători fără excepție ai acestui proiect”, a spus Robu. Edilul are toate motivele să fie încântat, în condițiile în care investitorul va realiza, pe banii lui, o parte din Inelul 2 de circulație, dar și un parc care va reveni municipalității.

La finele unei investiții de peste 220 de milioane de euro, Openville va avea o suprafaţă total construită de 594.000 mp, iar Iulius Mall va fi parte integrată a proiectului. Primele lucrări care se vor derula în perioada următoare vor fi la clădirea de birouri dinspre Bulevardul Antenei, pentru care au fost semnate deja contracte cu doi parteneri, inclusiv cu o rețea de spitale private, care va deschide aici prima clinică din Timișoara. „Prima fază de dezvoltare a ansamblului Openville va fi finalizată în ultimul trimestru din 2017 și va cuprinde 80.000 mp de birouri clasa A, zona de retail și parcul. A doua etapă presupune dezvoltarea de spații office până la 131.000 mp, în funcție de cerințele pieței. La finele lui 2017 va fi terminate și construcția celei mai înalte clădiri din România, care va avea 155 metri înălțime și 27 etaje”, a spus Iulian Dascălu. Una dintre principalele atracţii ale acestui adevărat „orășel” din mijlocul Timișoarei va fi parcul desfăşurat pe mai mult de 55.000 mp, cu locuri de joacă, patinoar, carusel, fântâni arteziene și piaţete pentru evenimente. Vor fi deschise, de asemenea, peste 100 de magazine, restaurante şi cafenele tematice, dar și un multiplex cu 15 săli de cinema. În întregul ansamblu vor lucra aproximativ 16.500 de persoane.

Share
Published by
Vlad Stoian

Recent Posts

Poli Timişoara continuă să conducă în clasamentul provizoriu play-off, chiar şi după două meciuri mai puţin reuşite

În pofida a două meciuri mai puţin reuşite, la Pecica şi acasă cu Unirea Alba…

4 minute ago

Se pregătește o nouă ediție la HackTM, una extinsă, desfășurată pe parcursul a șase zile

Asociația Banat IT anunță lansarea oficială a HackTM 2026, ediția din acest an a hackathonului…

45 de minute ago

“Becali”, şeful AUR Deta, “puşcaşul” de la miezul nopţii. Pe banii făcuţi din contrabandă cu ţigări/Video

Şeful AUR din oraşul Deta este un anume Florea Gabriel Diamandescu, cunoscut de toată lumea…

47 de minute ago

Angajatorii din Timiș, invitați la un seminar privind modificările legislative și facilitățile pentru ocuparea forței de muncă

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș, împreună cu Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de…

56 de minute ago

Un nou plen record la CLT. Trei proiecte au fost votate în 2,54 minute

Consiliul Local Timișoara tinde să fie cel mai eficient din țară. În doar 2,54 de…

2 ore ago

La Timișoara va avea loc Noaptea Companiilor

Pe 14 mai 2026, la Timișoara va avea loc prima ediție a evenimentului Noaptea Companiilor…

2 ore ago