CJ Timis, in formula completa: Balint Petrescu i-ar putea lua locul, in sfarsit, lui Sorin Cociobea

Epopeea completării locului rămas vacant în CJ Timiș după excluderea lui Sorin Cociobea, se apropie de final. În plenul din octombrie, pe ordinea de zi se va afla un proiect de hotărâre privind validarea mandatului unui consilier județean. Acesta ar trebui să revină liberalului Balint Petrescu, existând și un document de la Autoritatea Electorală Permanentă.

Sorin Cociobea a fost exclus din Consiliul Judeţean Timiş la finalul lunii aprilie 2015, după ce s-a declarat independent și a spus că vrea să scape de „cancerul” de la PSD. Ales în CJ pe listele PDL, în 2012, Cociobea a trecut la social-democrați în perioada de valabilitate a „ordonanței traseiștilor”. Jumătate de an mai târziu, el a anunțat în plenul CJ că vrea să devină independent. A fost exclus apoi din PSD și, pentru că i s-a retras sprijinul politic, a fost dat afară și din CJ, prin votul colegilor. Încă din luna mai, PNL a anunțat că va iniţia un proiect de hotărâre, în plenul următor, pentru numirea unui nou consilier, dar președintele Titu Bojin a tăiat repede elanul liberal. Un proiect a ajuns totuși pe ordinea de zi din iunie. Dezbaterile au fost aprinse, Bojin a cerut retragerea lui, dar acesta a fost supus, în cele din urmă, la vot. S-a votat la urnă, pe holul CJ, nu în plen, și au fost 11 voturi în favoarea proiectului, 13 împotrivă, trei anulate și trei abțineri. Unul dintre voturile anulate a fost cel al liberalului Marin Popescu, care a susținut că astfel protestează împotriva modului în care PSD înțelege să se desfășoare lucrurile în CJ.

Pe ordinea de zi a plenului din octombrie va apărea, din nou, un proiect privind validarea mandatului unui consilier județean. „Ținând cont de expunerea de motive înregistrată cu nr. 12535/08.10.2015, de adresa transmisă de către Partidul Național Liberal cu nr. 12534/08.10.2015 prin care se solicită validarea lui Petrescu Balint în funcția de consilier judetean, și de adresa nr. 117926.07.2015 a Autorității Electorale Permanente (…) propunem spre aprobare următoarea hotărâre: Se validează mandatul de consilier județean al domnului Petrescu Balint înscris ca supleant la poziția nr. 14 din lista Partidului Democrat Liberal pentru alegerile din 10 iunie 2012”, se precizează în proiect.

Liderul grupului de consilieri liberali, Marian-Constantin Vasile, spune că proiectul a fost întocmit pe baza unui act oficial venit din partea Autorității Electorale Permanente. „Am depus acest proiect pe 8 octombrie. Balint Petrescu a primit, de la AEP, un act oficial, întregistrat la autoritate pe 10 august 2015, a cărui concluzie este că locul vacant de consilier județean va fi ocupat de către următorul supleant înscris pe lista partidului care a participat la alegeri”, ne-a declarat liberalul. Vasile afirmă, pe de altă parte, că în momentul în care a depus proiectul era ceva mai optimist decât acum. „Am aflat între timp că Sorin Cociobea a înaintat totuși în instanță un proces pe fond, deși inițial avea doar pe suspendarea hotărârii. Nu văd o problemă în acest caz, pentru că, și dacă Balint Petrescu va fi validat, iar ulterior, în 2016, Sorin Cociobea ar câștiga procesul, el ar putea reveni pe funcție. Până atunci însă, e important ca plenul CJ să fie complet, să aibă un număr impar de consilieri și să respecte principiul expus de AEP”, a mai explicat liberalul. Având în vedere experiența celuilalt proiect pe aceeași temă, „trântit” la vot, Marian-Constantin Vasile speră totuși ca lucrurile să decurgă normal. „Sper că PSD va raționa corect și nu va introduce alte «cârlige» pentru satisfacerea unor interese proprii”, a conchis liberalul.

Share
Published by
Otilia Galescu

Recent Posts

Primarul Dominic Fritz e optimist pe tema finalizării lucrărilor la stadionul LEGO: ”Tragem tare să terminăm în toamnă”

Primarul Timișoarei, Dominic Fritz, rămâne extrem de optimist și spune că lucrările la stadionul LEGO,…

11 ore ago

Aquatim are licența de operare reînnoită pentru următorii cinci ani

Societatea Aquatim poate funcționa în următorii cinci ani fără probleme, după ce a obținut reînnoirea…

11 ore ago

Întreruperi programate la furnizarea apei în Timiș. Iată localitățile afectate

În zilele viitoare se vor efectua lucrări de spălare a bazinelor de înmagazinare și a…

12 ore ago

Nicio surpriză la Lugoj! Voluntari câștigă după trei seturi… simetrice

Echipa gazdă rămâne departe de forma arătată anii trecuți. CSM Lugoj a continuat seria înfrângerilor…

13 ore ago

Eveniment special: Festivalul județean de toacă, pricesne și teatru religios „Suflet primenit”

Festivalul „Suflet Primenit” este un eveniment dedicat promovării valorilor creștine prin artă și tradiție. Acesta…

13 ore ago

Educație pentru Comunitate Teregova – educația care construiește viitorul unei comunități

În fiecare comunitate există povești care nu se văd din prima. Povești despre copii care…

15 ore ago