Categories: Economic

Regasiti gustul copilariei la Cofetaria Trandafirul! Expozitie dulce de sarbatori / FOTO

Cu toți ducem dorul delicioaselor prăjituri făcute de bunicile noastre, pe vremea când eram copii. Acum putem regăsi gustul de neuitat al doboșului, al napolitanelor de casă și al turtei dulci la expoziția cu vânzare organizată, de sărbători, la cofetăriile Trandafirul. Tot aici, pofticioșii vor putea găsi delicatese cu lavandă, ciocolată belgiană și câte și mai câte.

Raiul pofticioşilor şi-a deschis porţile la Trandafirul, ai cărei maeștri cofetari dau o nouă interpretare unor rețete folosite încă de la înființarea cofetăriei, în 1889. Sunt peste 50 de feluri de torturi și prăjituri, pe care le puteți lua acasă, pentru a vă îndulci oaspeții de Crăciun și de Anul Nou. Puteți alege desertul preferat în 23, 24, 30 și 31 decembrie, la cofetăriile Trandafirul: vizavi de Magazinul Bega, în Calea Girocului și în complexul Favorit, pe strada Bogdăneștilor. Torturile or să vă lase gura apă: bătute bine cu unt de casă, cu făină din cea mai bună și cacao, umplute cu cremă de ciocolată belgiană ori elvețiană, cafea, nuci sau vanilie, șampanie, fistic, lavandă, crème brule, caramel, frișcă naturala sau fructe de pădure, sunt numai bune de luat acasă. Pentru cei mici, „străbunicii” moderni din laboratoarele de la Trandafirul au pregătit delicii alese: tort Doboș, căsuțe din turtă dulce, amandine, savarine, biscuiți cu unt în formă de brăduți, steluțe sau fulgi de nea, sofisticatele macarons, muffins sau cake pops, dar și bomboane fondante, praline, turtă dulce sau chec. Nu lipsesc, desigur, cozonacii pufoși, din unt, făină fină și ouă de casă, cu umplutură de nucă, mac, cacao sau rahat turcesc. „La noi, toate produsele se fac din ingrediente naturale, atent selecționate. Avem contracte cu furnizori care sunt mici producători din zona Banatului și care au certificate cu acreditare Bio”, spun cei de la Trandafirul. E încă un motiv în plus să vă îndulciți sărbătorile la Trandafirul. Comenzile se pot face telefonic, la numărul 0256-210.808, sau prin e-mail. Mai multe detalii găsiți aici sau aici.

Share
Published by
Silvia Suciu

Recent Posts

Un weekend pentru viitorul copiilor: Târgul educațional Edu Fest Timișoara are loc la Iulius Town

Copiii curioși și părinții informați sunt așteptați în acest weekend la Iulius Town, unde vor…

4 minute ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 27 februarie 2026

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 27.02.2026, unde se vor executa reparaţii…

33 de minute ago

La terenul de antrenament al celor de la Politehnica Timișoara se amenajează vestiare, o sală de forță și un cabinet medical/VIDEO

Lângă terenul de antrenament al celor de la Politehnica Timișoara se instalează o serie de…

9 ore ago

Administrația timișoreană vrea să înceapă căutarea partenerului privat pentru ridicarea unui nou spital municipal

Primăria Timișoara merge înainte cu propriul spital, municipal, pe care îl propune comunității, alături de…

9 ore ago

Vor avea loc lucrări la linia de cale și va fi deviată temporar circulația tramvaielor de pe liniile 1 și 5

Societatea de Transport Public Timișoara (STPT) informează că, în perioada 27 februarie, ora 04.00 –…

14 ore ago

Peste 50 de angajaţi ai Poliţiei Locale Timişoara urmează să fie disponibilizaţi, după ultima decizie a Guvernului

Peste 50 de angajaţi ai Poliţiei Locale Timişoara urmează să fie concediaţi în urma Ordonanţei…

15 ore ago