Categories: Timp liber

Pe doua roti, in ie! Duminica haideti la pedalat!

Ziua Internațională a Iei va fi celebrată duminică, la Timișoara, și pe biciclete! Toată lumea e așteptată să pedaleze în cadrul unui eveniment care își propune să aducă în prim-plan frumusețea portului popular românesc. Se va lăsa, ca de obicei, și cu premii.

Echipa Verde pentru Biciclete vă invită la duminică, 19 iunie, la evenimentul denumit „Ia românească pe bicicletă”. Sunteți așteptați, ca de obicei, la ora 10, pe platforma Timco. Un ceas mai târziu se va pleca în pedalat pe traseul Platforma Timco – Calea Circumvalațiunii (la stânga) – Bd. Republicii – Bd. Regele Ferdinand I – Pod Mitropolit Andrei Şaguna – Spl. Tudor Vladimirescu – Piața Sfânta Maria – Bd. 16 Decembrie 1989 – Calea Şagului – Bd. Liviu Rebreanu – Calea Martirilor 1989 – str. Surorile Martir Caceu – Aleea FC Ripensia – Bd. Corneliu Coposu – Spl. Nistrului – Parcul Poporului (Parcul Regina Maria). În Parcul Poporului unde vor avea loc ateliere dedicate tradițiilor românești, o expoziție de fotografii și o expoziție cu vânzare de produse tradiționale. Organizatorii pedalării au pregătit și premii pentru cea mai frumoasă ie, cel mai frumos costum popular/tradițional, cea mai frumoasă apariție feminină și cea mai frumoasă apariție masculină, dar și cea mai veche ie.

Share
Published by
Silvia Suciu

Recent Posts

PSD a decis să voteze bugetul, dar va introduce mai multe amendamente. Sorin Grindeanu i-a trimis o scrisoare acidă lui Ilie Bolojan

Membrii Consiliului Național al PSD, întruniţi duminică în şedinţă, au decis ca PSD să voteze…

10 ore ago

Unde se ia programat apa la început de săptămână: Jebel, Buziaș, Cărpiniș și alte localități

În zilele viitoare, Aquatim va efectua lucrări de spălare a bazinelor de înmagazinare și a…

15 ore ago

Studiu pe piața imobiliară timișoreană: mai sunt terenuri pentru construcții la 20 de euro pe metrul pătrat

Conform datelor cuantificate de cei de la Valoreasy, în cadrul unei analize derulate pe piața…

18 ore ago

Începând de mâine, autobuzul M39 va avea capăt de linie la Foeni, nu la Otelec

Societatea de Transport Public Timișoara (STPT) transmite că, începând de luni, 16 martie, vor interveni…

18 ore ago

Început bun, final cu emoții! Timișoara bate Tg. Jiu la un punct diferență

SCM Politehnica era favorită certă în fața unei echipe ce avea o singură victorie în…

18 ore ago

La Muzeul Apei are loc evenimentul O lume într-o picătură

Fundația de Abilitare Speranța, prin programul UnLoc, și Fundația Aquatim, prin Muzeul Apei, organizează evenimentul…

18 ore ago