Poli si-a croit drumul spre semifinalele Cupei Ligii cu ajutorul providentialului Croitoru

Poli Timişoara ştie să şi câştige! Echipa bănăţeană şi-a trecut în cont o nouă victorie, de această dată în Cupa Ligii, în faţa Concordiei Chiajna. Artean şi Croitoru au fost din nou providenţiali pentru victoria cu 2-1 a timişorenilor, în timp ce Bărbuţ şi Popovici s-au întrecut în ratări incredibile, ceea ce întăreşte necesitatea transferului unui atacant care ştie să marcheze.

Trupa lui Ionuţ Popa a avut o primă repriză excelentă. Din păcate, pe fondul dominării, antrenorul timişorean a fost nevoit să efectueze două schimbări în prima parte a jocului, Poparadu şi Vădrariu părăsind terenul de joc din cauza accidentărilor, fiind înlocuiţi cu Llorente şi Doman. Poli Timişoara a terminat prima repriză cu avantajul de un gol, după ce Andrei Arteran a înscris în poarta experimentatului Bălgrădean, după ce iniţial a ratat un penalty obţinut de Popovici, care a şutat mingea în mâna lui Mamele. Înainte şi mai ales după marcarea golului, Popovici şi Bărbuţ au ratat cât pentru mai multe jocuri, reuşind să-i exaspereze pe puţinii suporteri prezenţi pe arena „Dan Păltinişanu”, dar şi pe antrenorul Ionuţ Popa. Cei doi jucători au profitat de mai multe ori de viteza superioară faţă de fundaşii Concordiei Chiajna, dar au ratat de fiecare dată din poziţii excelente.

Repriza secundă s-a desfăşurat după un registru diferit, ambele echipe reuşind să înscrie câte un gol. Primii au înscris oaspeţii, prin Albu, care a restabilit egalitatea pe tabela de marcaj în minutul 74. Jucătorii timişoreni nu s-au pierdut cu firea după primirea golului şi au reintrat în avantaj după doar patru minute, printr-un gol de generic, asigurând victoria lui Poli şi implicit calificarea în semifinalele Cupei Ligii.

Ionuţ Popa a trimis pe teren următorii jucători: Curileac – Străuţ, Şeroni, Scutaru, Novak – Artean, Poparadu – Bărbuţ, Croitoru, Vădrariu – Popovici. Au mai evoluat: Llorente, Doman şi Henrique.

Share
Published by
Cosmin Bradu

Recent Posts

Alfred Simonis îi acordă încredere deplină noului director de la Muzeul Satului Bănățean, în disputa cu unii angajați

Alfred Simonis, președintele CJ Timiș, a anunțat marți că are încredere deplină în noul director…

8 ore ago

Bătăușii copilului consilierei din Dumbrăvița au primit… arest la domiciliu

Deși vorbim de un caz în care un tânăr de 19 ani a primit o…

9 ore ago

Tenis Club Rogo a organizat cel mai puternic turneu de tenis rezervat jucătorilor „old-boys”! Meciuri de senzație la Dumbrăvița

Județul Timiș a fost onorat să figureze din nou în Calendarul Oficial ITF Masters 2026,…

10 ore ago

Seeds of Kenosis renunță la spațiul florăriei din Piața Operei, motivând că nu vrea să intre în jocuri politice

Asociația Seeds of Kenosis a anunțat, marți la prânz, că va renunța la spațiul pe…

11 ore ago

Un canotor este sportivul anului în județul Timiș. CSM Timișoara, principalul furnizor de talente

Direcția Județeană de Tineret și Sport Timiș a făcut public topul celor mai buni sportivi…

12 ore ago