Primarul pe persoana fizica a pierdut prima batalie cu ANI

Magistrații de la Curtea de Apel Timișoara au respins acțiunea formulată de primarul din Criciova împotriva unui raport al Agenției Naționale de Integritate. Cristian Cătană (PSD) este acuzat de incompatibilitate, pentru că fost în același timp primar, administrator de firmă și PFA. El mai are posibilitatea unui apel, dar, dacă va pierde, va pierde și funcția.

Agenția Națională de Integritate a anunțat, în mai 2016, înainte de alegerile locale, că Iosif-Cristian Cătană, primarul din Criciova, a încălcat legea în mai multe privințe. „S-a aflat în stare de incompatibilitate în perioada 29 iunie 2012 – 09 februarie 2016, întrucât a deținut simultan atât funcția de viceprimar și ulterior pe cea de primar, cât și funcţia de administrator al S.C. Trans Catana S.R.L. (în perioada 29 iunie 2012 – 25 octombrie 2012) și calitatea de comerciant persoană fizică în cadrul «Cătană Cristian-Iosif Persoană Fizică Autorizată» (în perioada 29 iunie 2012 – 09 februarie 2016), încălcând, astfel, dispozițiile art. 87, alin.(1), lit. d) și g) din Legea nr. 161/2003”, anunțat inspectorii de integritate. Cătană (PSD) a câștigat fără probleme alegerile locale și apoi a contestat raportul ANI. Contestația lui a fost însă respinsă luni, 17 octombrie, de judecătorii de la Curtea de Apel Timișoara, spun cei de la lugojinfo.ro.

„Respinge acţiunea formulată de reclamantul Cătană Cristian Iosif, în contradictoriu cu pârâta Autoritatea Națională de Integritate, având ca obiect – anulare raport de evaluare. Fără cheltuieli de judecată. Cu recurs în 15 zile de la comunicare care se depune la Curtea de Apel Timişoara”, se precizează în soluția judecătorilor. În cazul în care va pierde și la recurs, social-democratul își va pierde și funcția de primar. Cristian Cătană este primar în Criciova din 2014, după ce fostul edil a renunțat la funcție pe la jumătatea mandatului. Fost membru PDL, în toamna lui 2014, el a trecut la PSD, în timpul celor 45 de zile de valabilitate ale „ordonanței traseiștilor”.

Share
Published by
Vlad Stoian

Recent Posts

Primarul Dominic Fritz e optimist pe tema finalizării lucrărilor la stadionul LEGO: ”Tragem tare să terminăm în toamnă”

Primarul Timișoarei, Dominic Fritz, rămâne extrem de optimist și spune că lucrările la stadionul LEGO,…

17 ore ago

Aquatim are licența de operare reînnoită pentru următorii cinci ani

Societatea Aquatim poate funcționa în următorii cinci ani fără probleme, după ce a obținut reînnoirea…

17 ore ago

Întreruperi programate la furnizarea apei în Timiș. Iată localitățile afectate

În zilele viitoare se vor efectua lucrări de spălare a bazinelor de înmagazinare și a…

18 ore ago

Nicio surpriză la Lugoj! Voluntari câștigă după trei seturi… simetrice

Echipa gazdă rămâne departe de forma arătată anii trecuți. CSM Lugoj a continuat seria înfrângerilor…

19 ore ago

Eveniment special: Festivalul județean de toacă, pricesne și teatru religios „Suflet primenit”

Festivalul „Suflet Primenit” este un eveniment dedicat promovării valorilor creștine prin artă și tradiție. Acesta…

19 ore ago

Educație pentru Comunitate Teregova – educația care construiește viitorul unei comunități

În fiecare comunitate există povești care nu se văd din prima. Povești despre copii care…

21 de ore ago