Categories: Alte sporturi

Timisoara Saracens va inaugura noua arena a lui Edinburgh Rugby

Edinburgh Rugby va primi, vineri seara, replica campioanei României, Timișoara Saracens, în ultimul meci din grupa a cincea din Challenge Cup, pe noul stadion al clubului – Myreside. Partida va inaugura practic noua arenă sportivă, unde Edinburgh va juca toate meciurile de acasă, în locul mult mai cunoscutului stadion Murrayfield.

Deși noul stadion este de zece ori mai mic decât Murrayfield ca suprafață și ca număr de locuri, 6.000 locuri față de 67.000, spectatorii și suporterii vor fi mult mai aproape de teren ceea ce va crea o „atmosferă vibrantă” favorabilă jucătorilor lui Edinburgh. De altfel, oficialii clubului au anunțat pe Twitter că biletele pentru confruntarea cu Timișoara Saracens se vând foarte repede, astfel încât se va suplimenta numărul acestora la tribuna principală. În tur, la Timișoara, scoțienii s-au impus cu scorul de 59-17. În clasamentul grupei a 5-a din Cupa Challenge, primul loc este ocupat de Edinburgh Rugby, cu 19 puncte, urmată de Harlequins, cu 18 puncte, Stade Francais, cu 11 puncte, și Timișoara Saracens, 0 puncte. În penultima etapă din faza grupelor, Edinburgh a reușit o victorie de senzație, în deplasare, contra lui Harlequins, scor 23-18.

Share
Published by
Alin Toader

Recent Posts

Tragedie la Moșnița: s-a răsturnat cu mașina și a murit

Un bărbat de 54 de ani a condus o autoutilitară pe strada Florența din localitatea…

14 ore ago

Universitatea de Vest din Timișoara lansează programul de pregătire gratuită pentru BAC, consiliere și oportunități academice pentru mii de elevi

Universitatea de Vest Timișoara continuă și în anul 2026 programul de sprijin pentru elevii din…

15 ore ago

Spectacol sub panou! Timișoara bate Ploieștiul în prelungiri

A șaptea victorie la rând pe teren propriu pentru prim-divizionara de baschet SCM Politehnica, echipă…

15 ore ago

Codul de procedură fiscală în domeniul eșalonărilor la plată s-a modificat. Se dorește eliminarea tratamentelor fiscale preferențiale

Începând cu data de 1 ianuarie 2026 au intrat în vigoare cele mai recente modificări…

15 ore ago

Autostrada A1, plină de gropi periculoase în asfalt. DRDP Timișoara ne anunță că le astupă cu soluții temporare/VIDEO

Șoferii care circulă pe autostrada A1, mai ales pe porțiunea dintre Lugoj și Timișoara, se…

16 ore ago

Conform DEX: Cel mai bun fotbalist – Nicolae Robu

Când un primar se laudă că a atras sute de milioane de euro investiții din…

18 ore ago