Categories: SocialUltima ora

Chestorul Dorel Andras, favorit sa preia sefia Oficiului de Cadastru

O mutare cel puțin suprinzătoare se anunță pentru conducerea unei instituții deconcentrate. Este vorba de Oficiul de Cadastru și Publicitate Imobiliară (OCPI) Timiș, la conducerea căruia urmează să fie numit cunoscutul chestor Dorel Andraș, susțin mai multe surse.

În urmă cu câteva zile, Dorel Andraș a fost angajat la OCPI pe o funcție inferioară, având astfel făcută „intrarea” în instituție. Andraș are un CV impresionant la activ, fiind, printre altele, șef al IPJ Timiș și la „doi și un sfert”. De asemenea, a mai condus Poliția de Frontieră și Serviciul de Pașapoarte, fiind, la un moment dat, cel mai tânăr chestor de poliție din țară. În ultima perioadă a intrat în domeniul privat, fiind însă și cadru universitar. S-a spus despre el și că ar putea deveni consilier al actualului președinte al CJ Timiș, Călin Dobra. În acest moment, OCPI Timiș este condus de Arthur Ursu. Acesta a fost de două ori și șef al Cadastrului la nivel național, ultima dată la propunerea lui Liviu Drgnea, cu care se spune că ar avea o bună relație. În urmă cu doi ani, ANI l-a acuzat pe Ursu de conflict de interese.

Share
Published by
Iulia Avram

Recent Posts

Sânnicolau Mare, cel mai bogat oraş din judeţul Timiş în 2025, urmat de Jimbolia

Sânnicolau Mare a avut, în 2025, cele mai multe venituri dintre cele opt oraşe ale…

2 ore ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 3 martie 2026

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 03.03.2026, unde se vor executa reparaţii…

3 ore ago

PNL a găsit, în sfârşit, un ministru pentru Educaţie: Mihai Dimian, rector al Universității din Suceava

Rectorul Universității „Ștefan cel Mare” din Suceava, Mihai Dimian, a fost propus și validat luni…

14 ore ago

Viceprimarul Lațcău explică modul de lucru din Piața Traian: ”Nu vom interveni peste tot simultan, dar nici nu vom lucra pe tronsoane foarte mici”

Viceprimarul Ruben Lațcău e optimist și anunță: ”Începem luna aceasta în Traian”. Deocamdată se fac…

14 ore ago

Rețeaua de apă și canalizare din comuna Șag, progres substanţial în zece ani

În iunie 2016, comuna Șag pornea de la zero kilometri de rețea de canalizare. Astăzi,…

16 ore ago

CONVOCARE ADUNAREA GENERALĂ A MEMBRILOR FILIALEI CECCAR TIMIȘ

Se convoacă Adunarea generală a membrilor CECCAR Filiala Timiș, la sediul filialei, în data de…

16 ore ago