Categories: Alte sporturi

Poli merge in finala pentru locul 5

Dramatic, dar meritat! SCM Politehnica s-a calificat în finala grupei valorice 5-8, după victoria externă pe care a reușit-o la HC Vaslui. Violeții au depășit echipa gazdă cu 28-27, controlând jocul aproape în totalitate, chiar dacă au avut emoţii pe final.

Încă din prima repriză violeţii au pus un avantaj consistent de 5 goluri, care a fost ușor diminuat la pauză (scor 13-10); în partea a doua, Politehnica a fost la conducere până în ultimele zeci de secunde, când a fost egalată la 27, însă Filip Lazarov a avut inspirația golului decisiv în ultimul minut. Marcatorii Politehnicii Timișoara în partida decisivă de la Vaslui au fost Lazarov – 8, Marjanovic – 7, Milosevic – 5, Lasica – 4, Fenici – 2, Ștefan – 2. La adversari, cele mai multe goluri au fost înscrise de Gabriel Bujor, 10 reușite. „Am meritat victoria, am jucat mult mai calitativ, ne-am apărat considerabil mai bine cu 4-2 sau 5-1 și puteam câștiga la o diferență și mai mare. Am avut emoții cu o accidentare la gleznă a lui Fenici, dar și-a demonstrat caracterul de căpitan și a intrat pe final de meci, când ne-a fost greu. Sunt foarte fericit de rezultat și de dăruirea băieților. Am fi putut învinge la o diferență și mai mare de patru sau cinci goluri diferență. Ne așteaptă o deplasare lungă spre casă și trebuie deja să ne pregătim pentru primul meci, la Odorhei, miercuri. Nu înțeleg de ce a durat pauza competițională atât de mult, iar acum vom juca trei meciuri în opt zile, aici luând în calcul meciul de la Vaslui, apoi deplasarea la Odorhei și după aceea partida de pe teren propriu”, a spus Pero Milosevic, antrenor SCM Politehnica Timișoara.

Share
Published by
Alin Toader

Recent Posts

Viceprimarul Lațcău explică modul de lucru din Piața Traian: ”Nu vom interveni peste tot simultan, dar nici nu vom lucra pe tronsoane foarte mici”

Viceprimarul Ruben Lațcău e optimist și anunță: ”Începem luna aceasta în Traian”. Deocamdată se fac…

25 de minute ago

Rețeaua de apă și canalizare din comuna Șag, progres substanţial în zece ani

În iunie 2016, comuna Șag pornea de la zero kilometri de rețea de canalizare. Astăzi,…

2 ore ago

CONVOCARE ADUNAREA GENERALĂ A MEMBRILOR FILIALEI CECCAR TIMIȘ

Se convoacă Adunarea generală a membrilor CECCAR Filiala Timiș, la sediul filialei, în data de…

2 ore ago

Primăria Timișoara și ADR Vest au semnat contractul de finanțare a reabilitării termice a școlii generale 16

La doar câteva zile de la trecerea hotărârii de aprobare prin plenul Consiliului Local Timișoara,…

6 ore ago

Primele două comune timişene, Fibiş și Maşloc, au fost convinse să realizeze comasarea

Fibișul și Maşlocul ar putea să fie primele comune din Timiș care acceptă unirea în…

6 ore ago

”Centura” ocolitoare a comunei Remetea Mare, drumul de legătură Aeroport – A1, va fi prioritizat la construire

Consiliul Județean Timiș a aprobat luni includerea drumului de legătură dintre Aeroportul Internațional Timișoara și…

7 ore ago