Categories: Social

Popicarie si salina de 15.000 de euro, la Gottlob

Dacă vă place gustul dulce al lubeniței de Gottlob, fiți fără griji: festivalul se întoarce la vară, iar pregătirile au început deja. Primăria pregătește multe surprize, iar două dintre ele au fost deja dezvăluite.

O comună din Timiș a decis, acum mai mulți ani, că trebuie să profite de pe urma renumelui său, de cel mai mare producător de pepeni din zona de vest. Așa a apărut Festivalul Lubeniței de la Gottlob, care aduce în localitatea administrată de Gheorghe Nastor o mulțime de pofticioși. Programul pentru ediția din acest an, care va avea loc în jurul datei de 15 august, nu a fost încă stabilit integral, dar Nastor a anunțat primele noutăți. „Lucrăm la o salina, ceea ce cred că e o raritate în peisajul rural din Timiș, și la o popicărie, pentru că vor veni foarte mulți etnici germani. Cei care vor veni la Festivalul Lubeniței vor putea face o cură de o oră la salină și vor putea juca bowling. Vor fi gata până atunci. Investiția e din bugetul propriu”, spune primarul din Gottlob. Investiția totală este de aproximativ 15.000 de euro, din care 10.000 pentru salină. Bucățile de sare vor fi aduse de la Roman. La Festivalul Lubeniței vin în fiecare an o mulțime de vizitatori, care au parte, pe lângă degustarea de pepeni, de concerte, dar și tot felul de competiții sportive.

Share
Published by
Otilia Galescu

Recent Posts

Tragedie la Moșnița: s-a răsturnat cu mașina și a murit

Un bărbat de 54 de ani a condus o autoutilitară pe strada Florența din localitatea…

17 ore ago

Universitatea de Vest din Timișoara lansează programul de pregătire gratuită pentru BAC, consiliere și oportunități academice pentru mii de elevi

Universitatea de Vest Timișoara continuă și în anul 2026 programul de sprijin pentru elevii din…

19 ore ago

Spectacol sub panou! Timișoara bate Ploieștiul în prelungiri

A șaptea victorie la rând pe teren propriu pentru prim-divizionara de baschet SCM Politehnica, echipă…

19 ore ago

Codul de procedură fiscală în domeniul eșalonărilor la plată s-a modificat. Se dorește eliminarea tratamentelor fiscale preferențiale

Începând cu data de 1 ianuarie 2026 au intrat în vigoare cele mai recente modificări…

19 ore ago

Autostrada A1, plină de gropi periculoase în asfalt. DRDP Timișoara ne anunță că le astupă cu soluții temporare/VIDEO

Șoferii care circulă pe autostrada A1, mai ales pe porțiunea dintre Lugoj și Timișoara, se…

20 de ore ago

Conform DEX: Cel mai bun fotbalist – Nicolae Robu

Când un primar se laudă că a atras sute de milioane de euro investiții din…

22 de ore ago