Poli Timisoara va transfera unul din cei mai buni mijlocasi din Liga I

Poli Timişoara, salvată in extremis de la retrogradare, a transferat, dintr-o lovitură, trei fotbalişti cu state vechi în Liga I. Campania nu se opreşte aici, conducerea clubului urmând să mai anunţe trei noutăţi în această perioadă, dintre care un mijlocaş a cărui cotă se apropie de un million de euro.

Alex Munteanu, Gabriel Vaşvari şi Valentin Creţu sunt jucătorii transferaţi de Poli Timişoara în urmă cu o zi. În perioada ce urmează, Poli se va mai întări cu un mijlocaş de creaţie care este cotat, conform transfermarkt.de, la 900.000 de euro. Este vorba despre brazilianul Eric de Oliveira, ultima dată la Gaz Metan Mediaş. Fotbalistul de 31 de ani s-a remarcat sezonul trecut în tricoul „găzarilor” prin opt pase de gol şi un gol, fiind considerat unul dintre cei mai buni mijlocaşi de creaţie din România în ultimii ani. În atac este dorit bosniacul Bojan Golubovic, care s-a afirmat la CSM Poli Iaşi. Se pare însă că atacantul care a mai trecut, fără să impresioneze, pe la FCSB, în ciuda faptului că este dorit de Ionuţ Popa, nu va ajunge la Poli Timişoara, din motive care îi depăşesc pe cei din conducere şi de pe banca tehnică. O altă noutate în lotul timişorenilor va fi Cristi Melinte. Polivalentul fotbalist a ales o revenire la Poli, după ce în ultimul sezon a îmbrăcat tricoul Concordiei Chiajna. Sunt doriți și Alex Ciucur și Alex Țigănașu, ambii de 27 de ani, dați afară de la Poli Iași. 

La o simplă privire, Poli Timişoara a transferat mai mulţi „copii de suflet” ai lui Cristi Pustai, antrenor care şi-a manifestat interesul pentru o eventuală colaborare cu bănăţenii în urmă cu mai bine de un an, dar, în perioada respectivă, a fost preferat Petre Grigoraş. Alex Munteanu, Eric, Valentin Creţu şi Gabriel Vasvari sunt fotbalişti cu care actualul antrenor de la Gaz Metan a lucrat foarte bine atât la Mediaş, cât și la FC Botoşani sau Pandurii Târgu Jiu. Postul lui Ionuţ Popa, cel care a salvat echipa de la retrogradare, este însă garantat de primarul Nicolae Robu, care i-a muştruluit printr-o postare pe Facebook pe jurnaliştii care au scris că acesta va fi înlocuit de pe banca tehnică a alb-violeților.

Share
Published by
Cosmin Bradu

Recent Posts

Tragedie la Moșnița: s-a răsturnat cu mașina și a murit

Un bărbat de 54 de ani a condus o autoutilitară pe strada Florența din localitatea…

8 ore ago

Universitatea de Vest din Timișoara lansează programul de pregătire gratuită pentru BAC, consiliere și oportunități academice pentru mii de elevi

Universitatea de Vest Timișoara continuă și în anul 2026 programul de sprijin pentru elevii din…

10 ore ago

Spectacol sub panou! Timișoara bate Ploieștiul în prelungiri

A șaptea victorie la rând pe teren propriu pentru prim-divizionara de baschet SCM Politehnica, echipă…

10 ore ago

Codul de procedură fiscală în domeniul eșalonărilor la plată s-a modificat. Se dorește eliminarea tratamentelor fiscale preferențiale

Începând cu data de 1 ianuarie 2026 au intrat în vigoare cele mai recente modificări…

10 ore ago

Autostrada A1, plină de gropi periculoase în asfalt. DRDP Timișoara ne anunță că le astupă cu soluții temporare/VIDEO

Șoferii care circulă pe autostrada A1, mai ales pe porțiunea dintre Lugoj și Timișoara, se…

10 ore ago

Conform DEX: Cel mai bun fotbalist – Nicolae Robu

Când un primar se laudă că a atras sute de milioane de euro investiții din…

12 ore ago