Categories: Alte sporturi

Derby sub panou din prima runda: Lei versus Ursi

Programul primei părți a Ligii Naționale de baschet masculin, ediția 2017/18, a fost stabilit la sediul Federației Române de Baschet. Runda inaugurală este programată la 7 și 8 octombrie şi propune un duel „fratricid”.

BC SCM Timişoara urmează să întâlnească, după două sezoane de absenţă, concitadina BC Timba Timişoara. În runda a doua, Leii merg la Piteşti, în timp ce Urșii primesc pe teren propriu vizita Universităţii Cluj, campioana ţării. Returul primei faze începe pe 4 ianuarie 2018. Sistemul competițional a rămas neschimbat, cu primele șase formații calificându-se în Top 6. Astfel, cele două echipe se vor întâlni şi la începutul anului viitor, cu Timba gazdă. Duelul BC – Timba nu va însemna şi primul joc în noul sezon pentru echipele timişorene, deoarece ele vor debuta oficial în Cupa României. BC SCM începe sezonul cu un meci la Craiova, iar Timba, la Iaşi, pe 30 septembruie, urmând ca retururile, programate patru zile mai târziu, să stabilească dacă cele două echipe din oraş merg împreună în Turneul Final 8 al competiţiei.

Share
Published by
Alin Toader

Recent Posts

Zeci de localități din Timiș nu au medic de familie. Președintele Colegiului Medicilor cere implicarea autorităților

Medicina de familie, domeniul care ar trebui să fie unul dintre pilonii sănătății, are în…

2 ore ago

Doi artiști timișoreni reprezintă, prin intermediul unei expoziții, România la Bienala de artă de la Veneția

România va fi reprezentată la ediția cu numărul 61 a Bienalei de Artă de la…

3 ore ago

Dragoste de mamă. Managerul Institutului de Boli Cardiovasculare Timișoara a primit o donaţie de un milion de euro de la mama sa

Managerul Institutului de Boli Cardiovasculare din Timișoara, medicul Tudor Constantin Luca, a primit de la…

3 ore ago

A fost lansată licitaţia privind reabilitarea zonei centrale a oraşului Sânnicolau Mare, proiect de 5,5 milioane de euro

Primarul oraşului Sânnicolau Mare, Dănuţ Groza, a anunţat că a fost lansat în liciatţie proiectul…

5 ore ago

Weekend rece în toată țara. În Banat vor fi valori pozitive

Iarnă în toată puterea cuvântului în țară. În Banat însă, vremea va fi mai blândă…

5 ore ago

Clujul a cerut. Timișoara a așteptat

  În România, meritul nu aduce resurse. Puterea, da. Diferența dintre orașe nu ține de…

8 ore ago