Categories: Cultura

Toamna la Timisoara se numara filmele bune: incep Festivalul de Film Central European si Timishort

Dacă îți plac filmele, toamna este anotimpul tău la Timișoara. Septembrie începe cu Festivalul de Film Central European, iar la mijloc de octombrie este programată ediția cu numărul a IX-a a Festivalului International de Film Timishort.

Festivalul Filmului Central European aduce la Timișoara filme din țările vecine, alături de pelicule prezentate la marile festivaluri europene din ultimul an. Le veți putea vedea pe toate în perioada 3-9 septembrie, în Piața Libertății, Cinema Timiș, la Sala 2 și în alte locuri. Sunt înscrise în concurs producții din Austria, Cehia, Polonia, România, Slovacia, Slovenia, Ungaria, Bulgaria, Serbia, Croația, Bosnia-Herțegovina, Macedonia, Grecia și Muntenegru, premiate deja la nivel național și internațional. Secţiunea Panorama vă propune filme de pe întreg globul, în dorinţa unei participări active prin celebrarea filmului ca artă dedicată întregii comunități. Nu trebuie uitate secţiunea de Filme Studenţeşti realizate de tineri regizori şi diversele conferințe. În acest an, secțiunile Panorama, Filme Studențești și conferințele vor avea în centru ideea de cultură a minorităților.

Între 12 și 15 octombrie, Timișoara va deveni apoi capitala filmelor scurte. Pe lângă Competiția Internațională, Competiția Națională și Videorama, revine și secțiunea specială pentru copii, TimiKids, care s-a bucurat de mare succes în anii trecuți. Noutatea de anul acesta este o selecție de animație destinată publicului larg. Pe lângă proiecțiile de film, Timishort vă invită în fiecare seară la evenimente speciale cu muzică și visuals. Anual, la Timishort participă peste 50 de regizori, producători și actori din diverse colțuri ale lumii. Festivalul Filmului Central European este organizat cu sprijinul Primăriei Municipiului Timișoara și al Casei de Cultură, Ministerului Culturii și Identității Naționale, Institutului Cultural Român, Consiliului Județean Timiș și UCIN. Festivalul Timishort este organizat de Asociația Română a Filmului Independent și este susținut de Primăria și Consiliul Local Timișoara, Consiliul Județean Timiș si Centrul Național al Cinematografiei.

Share
Published by
Ioana Toma

Recent Posts

Proiectul noului pod peste Mureș, de lângă Cenad, face un pas înainte

Lansată în cea de a doua jumătate a acestui an, licitația pentru stabilirea executantului studiului…

12 ore ago

Deplasare grea în ultimul meci din 2025 al baschetbaliștilor

Fără pauză! Etapa a 14-a din Liga Națională masculină de baschet programează un meci în…

14 ore ago

Din 1 ianuarie pregătiți-vă să vă goliți mai repede buzunarele pentru benzină sau motorină. Sau mergeți cu trotineta și bicicleta

Dacă v-ați bucurat de ieftinirea carburanților din ultimele zile, nu sperați să rămână prea mult…

16 ore ago

A intrat pe contrasens și a băgat o femeie și un copil în spital

Duminică, 28 decembrie 2025, în jurul orei 06:15, polițiștii au fost sesizați cu privire la…

17 ore ago

România lui Mitică. Mitică Dragomir

Dacă ar fi să ilustrez anul 2025, ba chiar şi ultimii 36 de ani, rezumându-mă…

20 de ore ago

Asociația Club Sportiv Sport Express – locul unde copiii cresc prin sport, încredere și comunitate

Există momente în copilărie care rămân pentru totdeauna: prima minge prinsă corect, primul gol marcat,…

21 de ore ago