Comuna Dudeștii Noi și-a mai trecut în portofoliu un proiect european câștigat. Este vorba despre restaurarea ansamblului arhitectural Biserica Romano-Catolică „Sfântul Vendelin”, în valoare de aproape 7 milioane de lei, din care 5 vor veni de la UE.
Proiectul „Restaurarea și amenajarea peisagistică a ansamblului arhitectural Biserica Romano-Catolică «Sfântul Vendelin»” depus de Primăria Dudeștii Noi, în parteneriat cu Episcopia Romano-Catolică Timișoara, a primit finanțare europeană. Asta, după ce, inițial, anul trecut, fusese respins. El a fost redepus și a fost declarat admis, astfel că a fost semnat acum contractul de finanțare. „Suma totală este de aproape 7 milioane de lei. Două treimi sunt cheltuieli eligibile finanțate de la Fondul European de Dezvoltare Regională, și din bugetul național, iar restul din bugetul local”, spune primarul Alin Nica. Proiectul prevede atât restaurarea lăcașului de cult, cât și amenajarea unui parc în grădina bisericii, dar și transformarea casei parohiale în muzeu al șvabilor dunăreni.
Lucrările nu vor începe însă mai devreme de jumătatea anului viitor. De vină, explică Nica, este birocrația excesivă. „De la aprobare până la execuția efectivă va mai trece cel puțin un an. Întâi trebuie realizat proiectul tehnic, apoi urmează să obținem avizele și autorizațiile necesare și să realizăm procedura de achiziție publică pentru execuție. Toată această birocrație e consumatoare de timp. Execuția propriu-zisă se va întinde pe parcursul a doi ani și este preconizată să înceapă, în cel mai fericit caz, în mai 2018, după ce vom găsi un constructor care să corespundă cerințelor în domeniul reabilitării monumentelor istorice”, a mai declarat edilul PNL. Toate lucrările trebuie încheiate până pe 3 aprilie 2021. Biserica Romano-Catolică „Sfântul Vendelin” din Dudeștii Noi, construită în anii 1750-1751, este monument istoric și cea mai veche biserică șvăbească din Banat.
Nu cunosc mulți condamnați penal, dar câțiva au ajuns să tragă ponoase ajutând-o pe Poli.…
Lansată în cea de a doua jumătate a acestui an, licitația pentru stabilirea executantului studiului…
Fără pauză! Etapa a 14-a din Liga Națională masculină de baschet programează un meci în…
Dacă v-ați bucurat de ieftinirea carburanților din ultimele zile, nu sperați să rămână prea mult…
Duminică, 28 decembrie 2025, în jurul orei 06:15, polițiștii au fost sesizați cu privire la…
Dacă ar fi să ilustrez anul 2025, ba chiar şi ultimii 36 de ani, rezumându-mă…