Categories: Economic

AEM Timisoara, la cel mai mic profit din ultimii noua ani

Cea mai mare cifră de afaceri și cele mai mari venituri, dar cel mai mic profit. Este situația din 2016 a producătorului de contoare de energie electrică și gaz AEM Timișoara, al cărui profit s-a înjumătățit față de anul precedent.

AEM Timișoara a înregistrat, la finele lui 2016, cel mai scăzut profit net din 2008 încoace. Afacerile companiei au totalizat aproximativ 328 milioane de lei, în creștere față de 2015, când au fost de peste 314 milioane de lei, iar veniturile au fost de peste 406 milioane de lei, cu peste 5% mai mari față de anul precedent, conform profit.ro. Cheltuielile însă au crescut și ele, astfel că profitul net a fost la jumătate față de 2015, ajungând la 9 milioane de lei.

În luna martie, fostul premier Sorin Grindeanu anunța, înaintea unei vizite la AEM, creșterea economică pe care o va avea România în acest an. „Am venit la o companie care face cinste orașului nostru și României. Îmi doresc să avem multe exemple de acest tip, pentru că înseamnă creștere economică, noi locuri de muncă și o economie sănătoasă, bazată foarte mult și pe export, pentru că de aici, de la AEM, se face foarte mult export. AEM este o companie care poate fi exemplu pentru foarte mulți (…) Am relaxat foarte mult mediul fiscal, sunt reduceri de taxe, toate acele lucruri, ceea ce ajută companiile. Toate acestea vor duce la creștere economică, așa cum ne-am și propus pentru anul 2017, și anume 5,2%. E un lucru pe care îl vom realiza, sunt convins, mai ales cu ajutorul companiilor private”, afirma Grindeanu. AEM este deținută de Claudiu Nicolae Rădulescu, Ionel Pepenică și Olimpia Moica și avea, anul trecut, 1.554 de angajați.

Share
Published by
Alex Nestor

Recent Posts

Ghiroda a început pregătirea și va disputa șase partide amicale

Una din echipele de top din județul Timiș și-a reluat pregătirea încă de la începutul…

7 ore ago

Zeci de localități din Timiș nu au medic de familie. Președintele Colegiului Medicilor cere implicarea autorităților

Medicina de familie, domeniul care ar trebui să fie unul dintre pilonii sănătății, are în…

10 ore ago

Doi artiști timișoreni reprezintă, prin intermediul unei expoziții, România la Bienala de artă de la Veneția

România va fi reprezentată la ediția cu numărul 61 a Bienalei de Artă de la…

10 ore ago

Dragoste de mamă. Managerul Institutului de Boli Cardiovasculare Timișoara a primit o donaţie de un milion de euro de la mama sa

Managerul Institutului de Boli Cardiovasculare din Timișoara, medicul Tudor Constantin Luca, a primit de la…

11 ore ago

A fost lansată licitaţia privind reabilitarea zonei centrale a oraşului Sânnicolau Mare, proiect de 5,5 milioane de euro

Primarul oraşului Sânnicolau Mare, Dănuţ Groza, a anunţat că a fost lansat în liciatţie proiectul…

13 ore ago

Weekend rece în toată țara. În Banat vor fi valori pozitive

Iarnă în toată puterea cuvântului în țară. În Banat însă, vremea va fi mai blândă…

13 ore ago