Ultimul test înainte de debutul în preliminariile Challange Cup a fost aproape reuşit pentru campionii de la Timişoara Saracens. Spunem aproape, deoarece în prima repriză bănăţenii au jucat mult sub posibilităţi. Totuşi, în partea secundă, Timişoara a făcut un forcing ofensiv excelent şi s-a impus la scor 54-20 (12-10), reuşind şi cea mai bună repriza din acest sezon.
Revenind la desfăşurarea jocului, bănăţenii au avut 7-0, apoi după o serie de greşeli, dar şi joc mai slab, ieşenii au preluat conducerea, 7-10. Pentru scurt timp, pentru că până la pauză lucrurile au revenit cat de cat la normal, 12-10, În partea secundă, s-a jucat practic în jumătatea de teren adversă, campionii mai reuşind să culce balonul în terenul de ţintă advers de şase ori, ieşenii doar o dată, mai având şi o penalitate transformată. S-a terminat astfel 54-20 şi bănăţenii vor juca următoarea partidă în preliminariile Challenge Cup, sâmbăta viitoare, cu Petrarca Rugby din Italia. Deocamdată, Timişoara a urcat pe locul 3 în Superligă, cu 18 puncte acumulate la finele sezonului regulat.
Scor 54-20. Eseuri 8-2
Puncte: Helu (2), Manumua, Seniloli, Rus, Umaga, Simionescu, Hunt (eseuri), Samoa 7 transformări din 8, respectiv, Curcan, Atelea (eseuri), Daniel Plai – două transformări şi două lovituri de pedeapsă.
Timişoara Saracens: Badiu, Sabău, Pungea, Popârlan, Doyle, Rus, Morisson, Seniloli, Hunt, Simionescu, Umaga, Manumua, Helu, Samoa. Au mai jucat: Rădoi, Mariş, Mesake, Mureşan, Iftimiciuc, Sefanaia, Popa, Conache.
Primarul oraşului Sânnicolau Mare, Dănuţ Groza, a anunţat că a fost lansat în liciatţie proiectul…
Iarnă în toată puterea cuvântului în țară. În Banat însă, vremea va fi mai blândă…
În România, meritul nu aduce resurse. Puterea, da. Diferența dintre orașe nu ține de…
Pe lista proiectelor care vor fi supuse votului consilierilor locali în cadrul unei viitoare ședințe…
Medicii români sunt afectați tot mai mult de fenomenul de burnout, de epuizare, și surprinzător,…
Senatorul Sorin Șipoș, preşedinte al USR Timiş, afirmă că AUR, deşi are un discurs anti-sistem,…