Categories: Economic

Sarmale si mamaliguta, vandute din gospodarii doar dupa reguli stricte

Fără păcăleli „tradiționale” pentru turiștii care vor să mănânce ca la mama acasă. Direcțiile sanitar-veterinare instituie reguli stricte pentru cei care vând mâncare după rețete „de casă”. Adio meniu din care să nu știi ce să alegi: vor putea fi pregătite doar câte două feluri, care vor fi vândute numai în ziua preparării.

Toţi cei care pregătesc în gospodăria proprie mâncăruri tradiţionale pe care le vând turiştilor vor putea presta acest serviciu doar după ce vor fi autorizați de direcţiile sanitar-veterinare. Unităţile se vor numi Puncte Gastronomice Autorizate, iar actvitatea va fi reglementată. Va putea fi oferit doar un meniu tradiţional, cu bucate realizate din produse locale, după reţete tradiţionale. Într-o singură zi se vor putea vinde doar două feluri din fiecare articol: două supe/ciorbe, două tipuri de felul doi sau două tipuri de desert. „Deschiderea unor asemenea obiective va ajuta la dezvoltarea micilor producători, din mediu rural mai ales. Campania de informare ANSVSA are ca scop popularizarea acestor puncte gastronomice locale, care sunt, de fapt, unităţi de alimentaţie publică familiale. Ele sunt organizate de persoane care au o asociaţie familială, o societate comercială, persoană fizică autorizată. Cei interesaţi să deschidă un asemenea punct trebuie să se adreseze DSVSA Timiş pentru informaţii. Meniul diferă de cel de la restaurante, pentru că se vor putea prepara maximum două sortimente zilnic, două tipuri de ciorbe, două tipuri de desert etc. Locaţia va trebui să respecte normele de igienă europene. Oamenii noştri merg pe teren să evalueze, sunt o serie de parametri minimali, suprafeţe lavabile, protecţie la insecte sau la rozătoare, apă potabilă. Se face un dosar cu o schiţă şi se depune spre avizare”, a explicat Adrian Popa, şeful Direcţiei Sanitar-Veterinare Timiş. Deocamdată nu au fost acordate asemenea autorizaţii, fiind în derulare o campanie de informare.

Share
Published by
Vlad Stoian

Recent Posts

Nu scăpăm de nopți cu ger! În Banat, vremea va reintra în normal spre weekend

Săptămâna a început cu o noapte extrem de geroasă în toată țara, iar temperaturile vor…

1 minut ago

Colterm are planuri investiționale mari și în anul 2026

Anul 2025 a fost unul plin de lucrări de întreținere pentru cei de la Colterm.…

3 ore ago

Mii de timișoreni și-au plătit impozitele la primele ore ale zilei. Serverele DFMT, la un pas de a fi blocate

Timișorenii s-au arătat extrem de interesați de nivelul impozitelor pe care vor trebui să le…

4 ore ago

La pasajul de la strada Polonă se va amenaja un drum provizoriu pe durata reabilitării

În primăvară acestui an este programată demararea lucrărilor de reabilitare a pasajului de la strada…

5 ore ago

Nicolae Robu „loveşte” năpraznic în „sorosişti” şi „şarlatanul” Dominic Fritz. Cu sondajele…

În fine, fostului primar al Timişoarei, Nicolae Robu, i-au ieşit „sondajele” cu care ne-a obişnuit…

5 ore ago

Ambulatoriul Spitalului Clinic CF Timișoara, extrem de aglomerat. Peste 17.000 de persoane au beneficiat de investigații gratuite în 2025

De la consultații de rutină și investigații de diagnostic, până la servicii complexe integrate de…

6 ore ago