Categories: Politicieni

Pavel Popescu, catre tineri: Nu-i lasati sa va fure si viitorul

Într-o scrisoare deschisă adresată tinerilor din România, deputatul PNL de Timiș Pavel Popescu arată că aceștia au rol foarte mare în construirea unei noi țări. O țară în care penalii să nu mai conducă, iar politicienii să nu controleze Justiția pentru a putea fura mai bine.

„Mă adresez vouă, celor care aveți astăzi 15, 20 sau 25 de ani. Mă întâlnesc cu voi aproape zilnic, în metrou, în autobuz, în mall sau în librării. Cunosc puțini dintre voi, însă știu care sunt visele voastre. Știu pentru că nu demult eram și eu un tânăr care visa aceleași lucruri pe care le visați și voi astăzi. Și încă le visez. De aceea, când vă scriu astăzi, e ca și cum mi-aș scrie mie, în trecutul nu foarte îndepărtat”, începe deputatul PNL Pavel Popescu o scrisoare adresată tinerilor din România. El continuă arătând că tinerii de azi nu seamănă deloc cu mulți dintre politicienii care conduc astăzi România, pentru că își doresc o țară demnă și onestă. „Vreți o Românie corectă, o Românie onestă și demnă. Nu vreți să stați cu mâna întinsă în fața nimănui, dar nici nu vreți să vă fure nimeni. Și mai știu că nu vreți să lăsați privirea jos în fața nimănui, atunci când spuneți că sunteți români”, mai scrie Popescu.

Liberalul face apoi o trecere în revistă a generațiilor care s-au sacrificat pentru țară, amintindu-i pe cei care au cucerit Independența în 1877, au făcut apoi întregirea neamului în 1918, neuitându-i nici pe românii care s-au opus regimului comunist, mulți pierind în pușcării. „Vouă, astăzi, nu vă cere nimeni să muriți. Mii de tineri, înaintea noastră, au plătit prețul suprem, în 1989, sub gloanțele unui regim criminal și ilegitim, pentru ca ca astăzi noi să putem să spunem adevărul”, arată Popescu. În schimb, tinerii de astăzi trebuie să-și propună alte lucruri. „E obligația noastră să spunem că nu mai vrem lideri politici condamnați penal, trimiși în judecată sau cu probleme de integritate. Astăzi, trebuie să spunem toți, în același glas, că nu vom accepta ca această guvernare toxică să distrugă prezentul și viitorul copiilor noștri. Astăzi, trebuie să le spunem acestor politicieni toxici că nu ne reprezintă nici pe noi și nici pe înaintașii care și-au dat viața pentru această țară. Astăzi, trebuie să le spunem că nu vom mai accepta niciodată un regim care să controleze Justiția, un regim care să ne fure și care să ne deturneze de pe direcția euro-atlantică pe care cu toții am stabilit-o (…) Altfel tinerii de mâine se vor uita către noi și ne vor întreba ce am făcut? Sper că atunci le vom răspunde fără a lăsa privirea în pământ”, a încheiat deputatul de Timiș.

Share
Published by
Iulia Avram

Recent Posts

Doi infractori notorii printre membrii fondatori ai partidului lui Călin Georgescu

Tribunalul București a admis, luni, cererea de înregistrare a Partidului „România Românilor”, formaţiune despre care…

8 ore ago

SCM Timișoara vrea să organizeze turneul Final 4 al Cupei României

Clubul SCM a înaintat Federației Române de Handbal o ofertă de organizare a turneului final…

10 ore ago

Săcălazul va avea, în premieră, creșă. La Moșnița va crește numărul de grupe funcționale

Două comune periurbane ale Timișoarei vor beneficia de susținere financiară în vederea oferirii de suport…

10 ore ago

Douăzeci de noi locuri de parcare sunt amenajate în Piața Consiliul Europei

Terenul public aflat în fața clădirii cunoscute ca și Centrul Financiar-Bancar, din Piața Consiliul Europei,…

11 ore ago

O asociere de firme condusă de Construcții Erbașu va primi 211 milioane de lei pentru reabilitarea a 13 kilometri de rețea de termoficare

O asociere condusă de societatea Constucții Erbașu a fost declarată câștigătoare a contractului de modernizare…

11 ore ago

Trei regiuni istorice din România își consolidează colaborarea în cadrul rețelei IGCAT: parteneriat pentru promovarea națională prin gastronomie

Gastronomia ne „leagă” pe toți. Harghita, Banat și Dobrogea au oficializat semnarea unui Acord de…

12 ore ago