Categories: Politicieni

Nicolae Robu, mustruluit serios de Vasile Blaga pentru relatia cu primarii

Într-o vizită discretă făcută în Timiș, fostul copreședinte al PNL Vasile Blaga s-a întâlnit, la Gottlob, cu șeful PNL Timiș, Nicolae Robu, și primarii din județ. Fost senator de Timiș, Blaga i-a cerut pe un ton imperativ lui Robu să se împace cu primarii „rebeli”, în caz contrar să plece din funcția de șef al filialei.

Revenit activ în partid după ce a fost achitat în dosarul finanțării ilegale a campaniei electorale a PDL, fostul copreședinte al PNL Vasile Blaga a ajuns vineri în Timiș. El a avut o întâlnire, la Gottlob cu primarii liberali din județ, întâlnire la care au fost prezenți președintele filialei, Nicolae Robu, și prim-vicepreședintele Marilen Pirtea. Au răspuns invitației 34 de primari, din ambele tabere. Se știe, cei mai mulți primari liberali îl contestă pe Robu, ei formând un fel de alternativă la actuala conducere a filialei. De altfel, înainte de discuțiile de la Gottlob, primarii rebeli au avut o întâlnire pentru a stabili o strategie comună. La Gottlob n-au fost însă exact cei mai vocali primari rebeli: e vorba de Dănuț Groza, de la Sânnicolau Mare, Alin Nica, de la Dudeștii Noi, și Petru Roman, de la Deta, care, spun unele voci, au refuzat să fie oaspeții primarului Gheorghe Nastor, pentru că acesta ar fi cerut excluderea lor din partid. „Eu nu am cerut niciodată excluderea celor trei colegi. Eu vreau unitatea partidului, de aceea am și organizat această întâlnire”, spune Gheorghe Nastor. În lipsa celor trei a vorbit Ștefan Varga, primarul din Livezile. Pe un ton imperativ, Blaga i-a spus lui Robu să-și bage mințile în cap, menționând că, mai ales pentru un partid de opoziție, este foarte important să țină primarii aproape de lideri, riscând altfel să-i piardă. În plus, Blaga i-a reproșat lui Robu că s-a înconjurat de tot felul de țuțări, pe care i-a preferat în locul primarilor. Discuțiile au fost mult mai aprinse după ședința propriu-zisă, la masă. Robu s-a apărat cu vechea placă privind titlurile academice pe care le are, motiv pentru care nu poate ceda în fața oricui. În replică, Blaga i-a spus că, dacă toți academicienii și-ar face un partid, acesta ar obține sub 1% la alegeri, sugerându-i astfel lui Robu că ori se împacă cu primarii, ori se lasă de politică și se duce în lumea academică.

Share
Published by
Iulia Avram

Recent Posts

Hai la Ianova să plantezi un… CODRU! Recomandarea Visit Timiș

O vorbă din bătrâni spune că în viață trebuie să plantezi un pom, să sapi…

12 ore ago

STPT anunță modificări ale programelor de circulație pentru liniile 5, 9, 11, M11, 14 și M14

Societatea de Transport Public Timișoara anunță că, începând cu data de 30 martie 2026, în…

14 ore ago

CCIA Timiș facilitează accesul companiilor timișene la Târgul Internațional de Agricultură Novi Sad

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș invită companiile timișene să participe la o misiune…

14 ore ago

Expoziția „Fragilitatea Eternului. De la Pompeii la Grand Tour până astăzi” rămâne deschisă până în 3 mai, la Muzeul Național de Artă Timișoara

Interesul ridicat manifestat de public ține expoziția „Fragilitatea Eternului. De la Pompei la Grand Tour…

14 ore ago

Normalitatea revine la accesul spre Sânandrei. Șoferii nu vor mai ocoli kilometri pentru a intra pe drumul județean

Consilierii județeni au aprobat documentația tehnică în vederea realizării unui nou drum care să ofere…

15 ore ago