Categories: Sport

Timișoara Saracens, campioana României, ar avea nevoie de un buget dublu ca să facă față în Europa

Cea mai de succes echipă bănăţeană din ultimul deceniu este fără îndoială Timişoara Saracens. Echipa de rugby a comunităţii a adus în aceşti ani 10 trofee pe Bega, iar sâmbătă a cucerit cel de-al cincilea titlu în Superligă. Interesant este că bănăţenii au câştigat toate partidele cu trofee pe masă.

Căpitanul Vasile Rus şi vicepreşedintele Duşan Filipaş au fost la primărie, unde au fost felicitaţi de aleşii oraşului. La final cei doi au vorbit despre ce a fost şi ce va urma pentru gruparea timişoreană. „Am avut parte de un sezon greu, dar ne-am revenit la timp. Experienţa noastră s-a văzut de la acea victorie de la Steaua, apoi în semifinale pe terenul celor de la CSM Bucureşti, care ne-au învins până atunci de patru ori la rând, şi am ajuns în ultimul act unde am întâlnit în reeditarea ultimelor doua finale pe cei de la Baia Mare. Cu cât a fost mai greu, cu cât victoria e mai frumoasă. Asta înseamnă să fii o echipă mare, să câştigi meciurile decisive, cele de calificare şi cu trofee pe masă şi asta am făcut şi noi pe acest final de sezon”, a spus jucătorul de linia a III-a, Vasile Rus.

Duşan Filipaş a vorbit despre viitor, dar şi despre competiţiile europene. „Pentru sezonul viitor, principalul obiectiv este să ne menţinem în top. Cel puţin în România. În Europa e greu să faci performanţă, chiar dacă am fost şi acolo, singurii reprezentanţi ai țării noastre din ultimul timp în grupe. Pentru a face faţă extern avem nevoie de un buget dublu. Acum nu trecem prin cea mai bună perioadă financiară, dar sperăm ca în următorii ani să facem faţă şi în cupele europene”, a declarat Filipaș. Primarul Nicolae Robu a promis că după 10 iunie echipa va fi premiată pentru rezultate.

Share
Published by
Alin Toader

Recent Posts

Marilen Pirtea respinge categoric scenariul demisiei lui Ilie Bolojan. În spatele zvonurile ar sta Olguţa Vasilescu

Preşedintele PNL Timiş, Marilen Pirtea, afirmă că scenariul vehiculat în spaţiul public ultimele zile privind…

9 ore ago

Explozie la Becicherecu Mic. Un minor a ajuns la spital

Marți, în jurul orei 15:35, ISU Timiș a fost solicitat să intervină pentru asigurare măsuri…

12 ore ago

Viceprimarii Timișoarei au explicat locuitorilor din Fabric cum se va face regenerarea zonei. Lucrările vor fi ”fazate”

Reprezentanții Primăriei Timișoara a bifat și întâlnirea cu cetățenii din zona Piața Traian și cele…

15 ore ago

CJ Timiș pregătește ridicarea unui prim adăpost pentru animale, la Grabaț. Nu se va recurge la eutanasiere, dar se va promova adopția/FOTO

Consiliul Județean Timiș pregătește includerea în bugetul pe acest an a sumelor necesare în vederea…

16 ore ago

Primăria Timișoara scoate la licitație 11 spații comerciale din clădiri istorice, cu chiriile de la 5 la 16 euro pe metru pătrat

Primăria Timișoara scoate la licitație 11 spații cu destinație comercială sau de servicii, aflate în…

16 ore ago

UPT Campus Creativ organizează un dialog deschis între Nicu Ștefănuță, vicele Parlamentului European, și Florin Drăgan, rectorul Politehnicii

Dialog pentru viitor. Universitatea Politehnica Timișoara, prin programul UPT Campus Creativ, aduce în fața publicului…

16 ore ago