Categories: Primăria Timişoara

Tunelul și castelul. Parcul Copiilor se pregătește de modernizare

Se pregătește un nou șantier într-un parc important al Timișoarei. La șase ani de la redeschiderea în noua formă, Parcul Copiilor va fi refăcut. Nu chiar mâine, dar se pregătește documentația.

Parcul Copiilor „Ion Creangă” a fost deschis în forma actuală în iunie 2012, în campanie electorală. Modernizarea costase 2.5 milioane de euro și a presupus amenajarea mai multor zone de joacă și a unui traseu de canoe pe un canal, șezlonguri, un carusel și un trenuleț pe roți. Parcul a ieșit din garanție, așa că actuala administrație locală are noi planuri. „Cred că e momentul în care putem interveni cu un nou proiect. Proiectul va aduce mai multe echipamente de joacă în Parcul Copiilor. Este ceea ce au cerut de mult timp timișorenii, dar nu am vrut să intervenim cât parcul era încă în garanție”, a declarat, pentru deBanat.ro, viceprimarul Dan Diaconu. Un lucru este cert: se intenționează reabilitarea tunelului care nu a fost inclus în reaabilitarea anterioară și se vor cumpăra noi echipamente. „Vrem să punem în valoare tunelul prin care trecea pe vremuri trenulețul și să punem în valoare castelul. Vom mai face și plantări și avem spații libere care pot fi folosite pentru adăugarea de echipamente”, a mai spus Diaconu. Va mai trece însă ceva timp până când parcul va intra în șantier.

Share
Published by
Cristina Tomescu

Recent Posts

PSD a decis să voteze bugetul, dar va introduce mai multe amendamente. Sorin Grindeanu i-a trimis o scrisoare acidă lui Ilie Bolojan

Membrii Consiliului Național al PSD, întruniţi duminică în şedinţă, au decis ca PSD să voteze…

3 ore ago

Unde se ia programat apa la început de săptămână: Jebel, Buziaș, Cărpiniș și alte localități

În zilele viitoare, Aquatim va efectua lucrări de spălare a bazinelor de înmagazinare și a…

8 ore ago

Studiu pe piața imobiliară timișoreană: mai sunt terenuri pentru construcții la 20 de euro pe metrul pătrat

Conform datelor cuantificate de cei de la Valoreasy, în cadrul unei analize derulate pe piața…

11 ore ago

Începând de mâine, autobuzul M39 va avea capăt de linie la Foeni, nu la Otelec

Societatea de Transport Public Timișoara (STPT) transmite că, începând de luni, 16 martie, vor interveni…

11 ore ago

Început bun, final cu emoții! Timișoara bate Tg. Jiu la un punct diferență

SCM Politehnica era favorită certă în fața unei echipe ce avea o singură victorie în…

12 ore ago

La Muzeul Apei are loc evenimentul O lume într-o picătură

Fundația de Abilitare Speranța, prin programul UnLoc, și Fundația Aquatim, prin Muzeul Apei, organizează evenimentul…

12 ore ago