Unde mergem

Filme la Grădina de Vară Capitol: la Timișoara vine Caravana TIFF / PROGRAM

Filme pe care trebuie văzute – asta propune Caravana TIFF, care vine la Timișoara în perioada… 24-29 iulie. Se întâmplă la Grădina de Vară Capitol și se suprapune cu un alt eveniment similar, așa că va fi destul de greu pentru cinefili să aleagă.

Caravana TIFF, ajunsă anul acesta la cea de-a noua ediție, vine la Timișoara, între 24 și 29 iulie. Proiecțiile au loc la Grădina de Vară Capitol, de la ora 21,45, iar intrarea este, desigur, gratuită. Printre peliculele pe care le veți putea vedea se numără „Filmul verii”, „Charleston”, „Banii sunt bani” sau „Foxtrot”. Ultima proiecție va fi, și la TIFF, cea a filmului „România neîmblânzită”, documentarul care prezintă frumusețea sălbatică a României. Realizat în colaborare cu britanicii de la Off the Fence şi narat de Victor Rebengiuc, filmul este o producţie inedită, iar cei peste 20 de cameramani au parcurs mii de kilometri pentru a surprinde lupta vietăţilor pentru supravieţuire. Detalii despre caravană găsiți pe www.tiff.ro și pe www.facebook.com/caravanatiff

Program

Marți, 24 iulie
Charleston
r. Andrei Crețulescu | România-Franţa, 119′
Cu: Șerban Pavlu, Radu Iacoban, Ana Ularu
La două săptămâni după moartea soției sale, Ioana, Alexandru îşi sărbătoreşte cea de-a 42-a aniversare singur, înecându-şi amarul în alcool, când deodată cineva sună la ușă. Tânărul vizitator, Sebastian, îi mărturiseşte că a fost iubitul Ioanei în ultimele cinci luni și vine cu o propunere neașteptată.

Miercuri, 25 iulie
Money’s Money
r. Gela Babluani | Franța, 90′
Cu: Benoît Magimel, Olivier Rabourdin, Vincent Rottiers
Disperaţi să scape de problemele financiare, trei tineri fără viitor vor să dea lovitura, furând o valiză de bani a unui tip înstărit din Le Harvre. Ce nu ştiu ei este că tocmai au jefuit un politician corupt şi că banii din valiză provin din afaceri criminale.

Joi, 26 iulie
Foxtrot
r. Samuel Maoz | Israel-Elveţia-Germania-Franţa, 113′
Cu: Lior Ashkenazi, Sarah Adler, Dekel Adin
Michael şi soţia sa, Dafna, sunt devastaţi când armata le comunică moartea fiului lor, Jonathan. Dar viaţa nu întârzie să le ofere surprize pe măsura experienţelor militare suprarealiste ale fiului lor.

Vineri, 27 iulie
Caisă
r. Alexandru Mavrodineanu | România, 81’
Trădat de cel pe care l-a ajutat să devină campion mondial la box, un antrenor veteran se dedică pregătirii unui nou sportiv, Caisă. El trebuie să facă faţă temerilor că va fi, din nou, abandonat.

Sâmbătă, 28 iulie
Summer 1993
r. Carla Simón | Spania, 97′
Cu: David Verdaguer, Fermí Reixach, Bruna Cusí
Spania, vara lui 1993. Frida are şase ani şi, după decesul părinţilor, trebuie să înfrunte prima vară alături de noua sa familie adoptivă. Înainte de sfârşitul verii petrecute în provincia catalană, fata trebuie să înveţe să-şi controleze emoţiile, iar părinţii trebuie să înveţe să ţină la ea ca la propria lor fiică.

Duminică, 29 iulie
România Neîmblânzită
r. Thomas Barton-Humphreys | România, 90′
Narat de Victor Rebengiuc, documentarul România neîmblânzită explorează peisajele incredibile şi uimitoarea viaţă sălbatică a României, de la Delta Dunării până în codrii Carpaţilor. Lupii, urşii şi râşii hălăduiesc liberi în pădurile vaste, pline de extraordinare exemplare ale florei şi faunei.

Share
Published by
Cristina Tomescu

Recent Posts

La Timișoara a fost lansat acceleratorul de afaceri Vest Ventures

Romanian Startup Summit, eveniment dedicat îmbunătățirii accesului la finanțare și accelerării creșterii start-upurilor din Vestul…

O oră ago

USR Timiş, atac devastator la PNL Timiş: “Cine face bani din centrul Timișoarei? Tot ei”. „Păcatul” de-a nu plăti chirie direct la PNL

În ultima perioadă, PNL Timiș a demarat o întreagă campanie împotriva unui ONG local, Kenosis,…

2 ore ago

Consiliul Județean Timiș pregătește o investiție de aproape o sută de milioane de euro pentru un drum

Județul Timiș se pregătește de cea mai mare investiție realizată de un consiliu județean din…

2 ore ago

Constructorul a pornit lucrările de reabilitare și modernizare a drumului județean dintre Giarmata și Alioș

Compania Strabag a pornit lucrările de modernizare a drumului județean 691, tronsonul de la nodul…

4 ore ago

În fiecare zi de marţi, la Ghiroda se vinde peşte viu din propria pescărie

Începând din această săptămână, în fiecare zi de marți, între orele 12:00 - 18:00, în…

4 ore ago

A crescut producția de căldură la CET Centru, scade la CET Sud. Colterm are stocuri destule de gaz și cărbune

A fost ger afară, dar și sistemul de termoficare din Timișoara în parametri normali, ne…

5 ore ago