Primăria Timişoara

Modificări pe lista cu terenuri de casă de la PMT. Doi tineri și-ar putea pierde locurile

Lista cu cei 128 de tineri, printre care și colaboratori apropiați ai primarului Nicolae Robu, care trebuie să primească gratis teren de casă ar putea suferi modificări. Două persoane și-ar putea pierde locurile, după ce primăria a pierdut în instanță în cazul celor două contestații depuse. Lista a fost anuntață în primăvara lui 2017.

În martie 2017, Primăria Timișoara anunța lista cu tinerii care îndeplineau criteriile pentru a primi gratuit terenuri de casă în baza Legii 15/2003. Municipalitatea avea de dat 128 de parcele a câte 300 metri pătrați, situate în zona Ovidiu Balea. Printre beneficiarii rezultați în urma punctajului se numărau Sanda Greblă, consilierul personal Cătălin Iapă, consilierul local PNL Grigore Grigoroiu, fiul fostului consilier local ALDE Ilare Bordeașu, fiul Rodicăi Aurelian, șefa Serviciului Resurse Umane al PMT, dar și alți angajați din primărie. Lista, care a stârnit o mulțime de discuții, nu a fost aprobată în consiliul local nici până acum.

De când a fost făcută publică lista, liberalul Grigoroiu a renunțat la poziția sa, iar primarul Nicolae Robu a cerut ANI să spună dacă incompatibilitate sau conflict de interese în cazul celor care lucrează în PMT și sunt pe această listă. „Opinăm că situațiile prezentate nu generează o situație de incompatibilitate. În ceea ce privește conflictul de interese, invederăm faptul că acesta nu rezultă «de lege lata» (n.r. despre legea în vigoare), dintr-o dispoziție legală, ci doar dacă persoana care ocupă o funcție publică emite un act afectat de interesul personal”, transmiteau inspectorii de Integritatate. În august 2017, Robu anunța introducerea pe ordinea de zi a a CL a hotărârii privind repartizarea celor 128 de terenuri de casă, dar acest lucru n-a fost posibil, deoarece 2 persoane s-au adresat instanței.

Primăria Timișoara n-a avut câștig de cauză decât parțial. Una dintre contestatoare a solicitat eliminarea condiției referitoare la contul bancar și cei 10.000 de euro, dar instanța a respins cererea. Aceeași contestatoare și încă o persoană au cerut judecătorilor să se pronunțe și asupra criteriului legat de vârstă, așa că acum trebuie refăcute punctajele. „Instanța ne-a dat dreptate la contestația referitoare la conturi. A fost o contestație care viza obligativitatea existenței unei sume într-un cont. Acolo am câștigat noi. Contestația celor două persoane care aveau mai puțin de 35 de ani la depunerea cererilor, dar între timp au depășit această vârstă, a fost admisă. Prin urmare, instanța ne cere să considerăm vârsta de la data depunerii cererilor. Trebuie calculate punctajele celor două persoane care au fost descalificate. Dacă au loc în listă, conform punctajului, vor fi introduse și atunci automat cad două persoane”, a declarat, pentru deBanat.ro, primarul Nicolae Robu. Edilul nu a putut preciza dacă, până acum, s-a retras cineva de pe listă.

Share
Published by
Otilia Galescu

Recent Posts

Colterm are planuri investiționale mari și în anul 2026

Anul 2025 a fost unul plin de lucrări de întreținere pentru cei de la Colterm.…

2 ore ago

Mii de timișoreni și-au plătit impozitele la primele ore ale zilei. Serverele DFMT, la un pas de a fi blocate

Timișorenii s-au arătat extrem de interesați de nivelul impozitelor pe care vor trebui să le…

2 ore ago

La pasajul de la strada Polonă se va amenaja un drum provizoriu pe durata reabilitării

În primăvară acestui an este programată demararea lucrărilor de reabilitare a pasajului de la strada…

3 ore ago

Nicolae Robu „loveşte” năpraznic în „sorosişti” şi „şarlatanul” Dominic Fritz. Cu sondajele…

În fine, fostului primar al Timişoarei, Nicolae Robu, i-au ieşit „sondajele” cu care ne-a obişnuit…

3 ore ago

Ambulatoriul Spitalului Clinic CF Timișoara, extrem de aglomerat. Peste 17.000 de persoane au beneficiat de investigații gratuite în 2025

De la consultații de rutină și investigații de diagnostic, până la servicii complexe integrate de…

4 ore ago

Culiță Chiș a ajuns șef la Direcția de Drumuri a Consiliului Județean Timiș

Consiliul Județean Timiș a numit un nou director la Direcția de Drumuri, Transport și Mediu.…

4 ore ago