Sport

Timișoara mai pierde o prim-divizionară. S-a desființat echipa de baschet feminin a SCM

Formația de baschet feminin de la SCM Timișoara a terminat primul său sezon din Liga Națională pe locul al cincilea. Alb-violetele au jucat și semifinala de Cupă a României, dar acum totul e istorie. Consiliul de Administrație al SCM Timișoara a decis desființarea echipei.

Echipa de baschet feminin a SCM Timișoara nu mai există. La mai puțin de doi ani de la înființare și după ce a reușit promovarea în elită la doar câteva luni de la primul pas, echipa a fost desființată, pentru că nu sunt bani pentru susținerea ei. „Îmi pare foarte-foarte rău de fete, îmi pare rău că s-a luat decizia de a se desființa această echipă, dar totul se întâmplă din cauza problemelor financiare. Totul se restrânge în acest sezon și vorbesc la nivel de SCM, unde nu suntem doar noi, sunt mai multe secții și toate au aceeași problemă. Nu am fost martor la această decizie a Consiliului de Administrație, din care și eu fac parte, eram în concediu. S-a votat în unanimitate; durerea ar fi fost și mai mare dacă aș fi fost de față. Sunt nefericit cu această decizie, dar nu am ce face, aș fi fost singur împotriva tuturor. Este cu atât mai regretabil, cu cât echipa aceasta a crescut frumos și natural”, a spus președintele secției de baschet, Ilie Trițoiu.

Timba a fost prima echipa care a aruncat prosopul în aceasta vară, Urșii intrând pentru moment in „hibernare”. SCM devine astfel a doua formatie care nu va mai evolua în prima ligă, dar incertitudini mari sunt și la Leii din Banat, care au rămas fără antrenor și nici jucătorii nu prea mai au. SCM Timișoara, club aflat în subordinea PMT, pare să devină o gogoașă care se dezumflă pe zi ce trece.

Share
Published by
Alin Toader

Recent Posts

Campanie de colectare a deșeurilor textile cu predare gratuită, la Şag

RETIM Ecologic Service S.A., în parteneriat cu ADID Timiș, anunță o nouă campanile trimestrială pentru…

32 de minute ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 22 decembrie 2025

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 22.12.2025, unde se vor executa reparaţii…

O oră ago

Succes și în plan digital. Aquatim oferă și aplicația mobilă MyAquatim, care are deja peste 15.000 de utilizatori

Societatea Aquatim a intrat cu succes în era digitală și în domeniul relațiilor cu clienții.…

18 ore ago

La Pișchia a fost prima ediție Festivalul de Cultură Bănățeană „Ionel Iacob-Bencei”

Căminul Cultural din Pișchia a găzduit prima ediție a Festivalului de Cultură Bănățeană „Ionel Iacob-Bencei”,…

19 ore ago

Socio Claus a fost și în acest an la Universitatea de Vest Timișoara

Pentru al optulea an consecutiv,  Departamentul de Sociologie din cadrul Facultății de Sociologie și Asistență Socială…

19 ore ago

Detergenți, hârtie igienică sau produse biocide, de aproape cinci milioane de lei. Agenția de Achiziții Publice Timișoara iese la cumpărături

SRL-ul înființat de Primăria Timișoara caută furnizori pentru produse de igienă și curățenie. Firma a…

19 ore ago